Artykuł

Anna Kuraszyńska

Wymarzona praca i idealne ciało


Wymarzona praca, czyli w poszukiwaniu spełnienia


Jaka jest Twoja wymarzona praca? Co uwielbiasz robić w wolnych chwilach? Według prawa dharmy każdy człowiek rodzi się z jakimś specjalnym, wyjątkowym talentem, który powinien rozwinąć, a następnie służyć światu. Jaki jest Twój talent? Odpowiedz na pytania:
  1. Gdybyś mógł robić tylko jedną rzecz w życiu, to co by to było?
  2. Co tak bardzo Cię pochłania i dostarcza takiej przyjemności, że tracisz poczucie czasu?
  3. Co mógłbyś robić nawet za darmo?
  4. Gdybyś mógł być kimś, kogo podziwiasz, to kim byś chciał być?
Donald Trump, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, na pytanie, jak stać się miliarderem, odpowiedział tak: "Najpierw zapytaj siebie, co kochasz. Potem pomyśl o pieniądzach. Osobiście wchodzę w jakiś interes tylko wtedy, gdy podoba mi się jego idea oraz działania, jakich w związku z nim będę musiał się podjąć. Jeżeli na początku nie czuję ekscytacji, odpuszczam. Zajmuję się rzeczami, które kocham, co w końcowym rozrachunku przekłada się na pieniądze. Wierzę w to, że jeżeli ktoś jest wierny swojemu talentowi i pilnie pracuje, wynikają z tego dobre rzeczy. Jeżeli będzie Ci chodzić tylko o to, ile zarobisz, może się to skończyć poważnymi problemami".

Myślę, że wiele osób, które w życiu odniosły sukces, mogłoby podpisać się pod jego słowami. Ludzie najbogatsi mają pasję, która wciąż pcha ich do przodu. Być może zauważyłeś, że osoby te, mimo iż mają na koncie często miliardy, nadal pracują. Mogłyby się wylegiwać całymi dniami na jakiejś bajecznej wyspie, jednak tego nie robią. Wciąż pochłonięte są nowymi projektami. Robią to, co kochają, co dostarcza im ekscytacji. Pieniądze traktują jako oznakę uznania innych, a nie cel sam w sobie.

Myśląc o swojej wymarzonej pracy, nie zastanawiaj się, jak zarobić pieniądze. Pomyśl raczej, co możesz wytworzyć lub jaką usługę zaoferować. Chodzi o coś, co byłoby cenne i wartościowe dla innych i równocześnie wiązało się z tym, co kochasz robić. Co trzeba udoskonalić? Jaką ważną potrzebę innych ludzi mógłbyś przez swoją pracę zaspokoić?

Zastanawiając się nad swoją wymarzoną pracą, zapytaj siebie: "Jak mógłbym pomóc innym?" zamiast: "Co z tego będę miał?". Wysiłek włożony w pracę jest najmniejszy wtedy, gdy Twoje działania wypływają z miłości. Gdy pragniesz panować nad innymi i robisz rzeczy jedynie dla pieniędzy i własnej korzyści, to tracisz energię.

Czy już wiesz, jaka jest Twoja pasja? Jeżeli nie, polecam Ci książkę pt. "Rób to, do czego jesteś stworzony" autorstwa Paula D. Tigera i Barbary Baron-Tiger. Pozycja ta prezentuje użyteczne informacje dotyczące typów osobowości. Poznanie siebie umożliwi Ci odnalezienie najlepszej dla siebie kariery zawodowej. Książka była bestsellerem "The New York Timesa" i jest naprawdę bardzo dobra. W Polsce została wydana przez wydawnictwo Studio Emka i jest dostępna na rynku.

    Czasami nawet nie mogę spać po nocach, tak bardzo chcę wstać i iść do pracy.
    - Donald Trump
    Błogosławieni, którzy kochają swoją pracę. Nie prośmy o więcej łask dla nich.
    - źródło nieznane
    Są serca powody, o których rozum nie słyszał.
    - Blaise Pascal

Idealne ciało


Tradycyjny sposób odchudzania


Czy kiedykolwiek próbowałeś schudnąć? Jeżeli tak, to zapewne wiesz, jakie to jest trudne. Najprawdopodobniej jak większość osób przeszedłeś na dietę 1000 kcal, zacząłeś się ruszać, schudłeś kilka kilogramów, a potem wszystko wróciło do punktu wyjścia. Jeżeli miałeś szczęście, nie przytyłeś po tej "cudownej kuracji".

Tradycyjny schemat odchudzania zakłada, że chudnąć należy cztery kilogramy miesięcznie, stosując dietę 1000-1200 kcal. Oprócz tego trzeba się dużo ruszać. Wszystkie zmiany powinny być wprowadzone z dnia na dzień. Mimo wielkiego zapału większość osób nie jest w stanie przestrzegać takich zaleceń. Ich życie przypomina niekończące się pasmo zwycięstw nad sobą oraz porażek. Schemat postępowania osoby odchudzającej się wygląda zazwyczaj tak:
  1. Osoba z nadmiarem kilogramów źle się czuje we własnej skórze. Pragnie zmienić ten stan. Chce jak najszybciej schudnąć. W przypływie entuzjazmu ustala więc niskokaloryczną dietę i wprowadza do swojego życia aktywność fizyczną. Im większy zapał, tym program odchudzania jest ambitniejszy. Przez jakiś czas udaje jej się trzymać ustalonych zaleceń, mimo że cały proces zmiany kosztuje ją wiele wysiłku.
  2. Po kilku dniach lub tygodniach osoba odchudzająca się nie jest w stanie dłużej wytrzymać narzuconego reżimu. Przestaje więc stosować dietę. Powraca do dawnych nawyków odżywiania i kończy z aktywnością fizyczną. W krótkim czasie odzyskuje dawne kilogramy lub waży więcej niż przed kuracją. Porażka wywołuje bezsilność i obniża poczucie własnej wartości.
  3. Co dzieje się dalej, zapewne się domyślasz. Któregoś dnia osoba z nadwagą znów próbuje zrobić coś ze swoim ciałem. Kolejny raz rozpoczyna ambitny program odchudzający i kolejny raz przegrywa. Cały cykl powtarza się wielokrotnie. Po latach zmagań i walki ze sobą osoba z nadmiarem kilogramów - wyczerpana i załamana - dochodzi do wniosku, że schudnięcie jest w jej przypadku niemożliwe.

Główną przyczyną porażki osoby odchudzającej się jest nie brak silnej woli, lecz błędna strategia odchudzania, jaką przyjęła. Szybkie chudnięcie na niskokalorycznej diecie niemal zawsze powoduje efekt jo-jo. Stosowanie się do programu odchudzającego zawierającego dietę 1000 kcal lub mniej, w połączeniu z ćwiczeniami, wywołuje głód i zmęczenie, jest szkodliwe dla zdrowia i przyczynia się do takich chorób jak anoreksja czy bulimia.

    - Mistrzu, tak bardzo chcę schudnąć. Ile czasu mi to zajmie?
    - Dwa lata.
    - Ale mistrzu, ja tak bardzo chcę. Jestem gotowy na ogromne wyrzeczenia. Naprawdę ogromne! Więc ile czasu mi to zajmie?
    - Dwadzieścia lat.

    - źródło nieznane



    Autorka ukończyła psychologię stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim. W pracy zawodowej opiera się na nurcie behawioralno-poznawczym i humanistycznym. Propaguje strategię małych kroków, by pomóc ludziom podnieść jakość życia i wydobyć pełny potencjał.

    Artykuł stanowi fragmenty książki "Nawyk wytrwałości. Jak go wykształcić metodą małych kroków", wydanej przez Wydawnictwo Helion. Opublikowane za zgodą Wydawcy.




Opublikowano: 2013-07-06



Oceń artykuł:


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Skomentuj artykuł