Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

RE: Skuteczność terapii II: Elastyczność psychiczna, rodzaje badań i sens życia

Autor: TheKleszcz   Data: 2014-10-24, 13:40:20               

Dziękuję za podzielenie się wątpliwościami. Nie wydaje mi się, aby Pani się czepiała - rozumiem, że zwraca Pani uwagę na różnicę pomiędzy pojedynczym działaniem a szerszym schematem? Podczas psychoterapii ma się na celu pomoc w wytworzeniu szerszego schematu działania związanego z realizacją czyichś wartości. Jednocześnie należy pamiętać, że każda relacja składa się z wielu pojedynczych działań i w każdym momencie można powiedzieć czemuś "tak" lub "nie", a w części terapii tyczącej się planowania działań człowiek stawia sobie względnie niewielkie, ściśle sprecyzowane i mierzalne cele. Równie dobrze mógłbym napisać o serii takich działań, chciałem jednak jak najbardziej pokazać różnicę między dwoma prototypowymi postawami.

Czy w każdej sytuacji ktoś będzie tak działał lub inaczej? Nie mam pojęcia, na pewno nie jesteśmy robotami. Lęk, smutek, obawa, zmartwienia to nie jest nic dziwnego, to po prostu część bycia człowiekiem, a co gorsza im bardziej nam zależy, tym łatwiej o trudne myśli i emocje. Jednocześnie można być mniej lub bardziej zależnym od swoich wewnętrznych przeżyć, mniej lub bardziej nastawionym na realizację swoich wartości, te same myśli i emocje mogą różnie na nas wpływać. O ile ktoś nie żyje z osobą, która jest jak mina, to może to działać.

Nie należy mylić elastyczności z udawaniem (przed sobą czy innymi) lub pompowaniem samooceny - to nie tak bajka. Zwłaszcza konstrukt samooceny w psychoterapii odchodzi do lamusa na rzecz samoakceptacji, która jest mniej warunkowa (samoocena oparta jest na porównaniach, a zawsze ktoś będzie wyżej/niżej nas).

Jeśli chodzi o męczenie się, to po to ma się w ACT procesy związane z akceptacją i wartościami, aby doświadczenia nie niszczyły czy wypalały człowieka. Zarazem nie należy tego utożsamiać z bezstresowym życiem - to znowu nie ta bajka.

Mniej spekulując, a podchodząc od naukowej strony, zachęcam do Hayes et al., 2006, link poniżej. Publikacja ma już trochę lat, ale na stronach 10-13 opisane są badania nad elastycznością i korelacjami z miarami jakości życia i psychopatologii. Sam nie wchodziłem w to głębiej w tym artykule, ponieważ czekam na nową meta-analizę Jacqueline Aj-tak et al., która ma się pojawić w tym lub przyszłym roku.

"The overall data set produced 74 correlations between the AAQ and various outcomes. The weighted effect size of these relations was .42 (95% confidence interval: .41-.43) showing that this measure of ACT processes had a moderate relationship with psychological outcomes generally. None of the correlations were negative (in the sense just noted) meaning that all obtained correlations fit with the model: higher levels of psychological flexibility are associated with better quality of life and outcomes. (...) Research indicates that it is also associated with behavioral effectiveness, in the form of job performance and chronic pain
management."

https://www.dropbox.com/s/ms06f83yz3mrbgl/2006%20Hayes%20et%20al.%20ACT%20Model%2C%20Processes%20and%20Outcomes.pdf?dl=0

Gdyby coś było niejasne, to proszę pisać. :)

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku