Porady psychologiczne

Jak pomóc dziecku, którego rodzice się rozwodzą?

Moja córka podjęła decyzję o rozwodzie ze swoim mężem. Uzgodnili między sobą, że to ona będzie wychowywać ich 8-letniego syna. I właśnie o wnuczka martwię się najbardziej. Córka i zięć są dorosłymi ludźmi, nie wyobrażają sobie dalszego życia razem i ja muszę to zaakceptować. Ale jak wytłumaczyć to dziecku? Wnuczek jest zżyty z obojgiem rodziców. Bardzo przeżywa całą tę sytuację i już widoczne są zmiany w jego zachowaniu. Często chodzi smutny, nie ma ochoty na zabawę. Czy to normalne i jak można mu pomóc?

odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra

Rozwód rodziców dla dziecka może okazać się traumatycznym przeżyciem. Dzieci w wieku szkolnym, jak Pani wnuczek, mogą mieć poczucie, że cały ich świat legł w gruzach. Rodzina, którą tworzyli odkąd tylko sięga ono pamięcią, przestaje istnieć. Uczucia, jakie towarzyszą dziecku w tym czasie to poczucie krzywdy, bezsilności, żal - zarówno do mamy, jak i taty - niepokój i cierpienie. Wrogimi uczuciami dziecko może obdarzyć tego z rodziców, które odchodzi z domu.

W wielu przypadkach dzieci zaczynają się słabiej uczyć, są przygnębione, tracą zainteresowanie dotychczasowymi zajęciami, które sprawiały im wiele przyjemności. Układ dnia, tygodnia, do którego były przyzwyczajone, po wyprowadzeniu się jednego z rodziców ulega zmianie. Następuje nowa sytuacja, do której dziecko musi się przyzwyczaić.

A to musi potrwać. Dziecko ma poczucie ogromnej niepewności, co do przyszłości, czuje zwątpienie, że kiedyś może jeszcze być tak "jak dawniej". Towarzyszące mu lęk, osamotnienie i dezorientacja są naturalnymi reakcjami na zaistniałą sytuację.

Trzeba mieć na względzie, że uczucia dziecka i jego dalszy rozwój zależą wyłącznie od rodziców. Bo niezaprzeczalne jest, że oni są odpowiedzialni za przeżycia dziecka po rozwodzie. I od nich zależeć będzie jego psychiczna równowaga.

A jak tego dokonać? Przede wszystkim częstą rozmową i ciągłym zapewnianiem dziecka, że rozwód rodziców nie ma nic wspólnego z uczuciami, jakimi darzą je mama i tata. Rozwód biorą rodzice ze sobą, ale nigdy nie przestają być nimi dla swoich dzieci. W takiej sytuacji dziecko potrzebuje ogromnego wsparcia ze strony obojga rodziców. Bywa tak, że zajęci pracą i własnymi przeżyciami odsuwają je na dalszy plan. A to może mieć katastofalne skutki dla dziecka, które właśnie wtedy będzie potrzebować poczucia bezpieczeństwa i miłości. Bardzo istotne jest takie wypracowanie stylu życia, by dziecko miały regularny kontakt także z tym rodzicem, który się wyprowadzi.

Inne porady