Porady psychologiczne

Gdy zaszłam w ciążę, wróciły mi zaburzenia odżywiania. Co robić?

Kilka lat temu chorowałam na anoreksję, ale w końcu zaczęłam normalnie jeść, przytyłam. Wydawało mi się, że to już za mną, że nie wróci. Niestety. Niedawno zostałam matką. Już w ciąży było źle - zamiast skupić się na swoim zdrowiu i dziecku, ciągle się ważyłam, ograniczałam jedzenie. Teraz też myślę tylko o tym, żeby schudnąć. Czuję, że to odciąga mnie od dziecka, od spraw ważnych. Przez odchudzanie straciłam pokarm. Mam wyrzuty sumienia, że nie jestem dobrą matką, a to mnie tylko dołuje i wtedy zamykam się na jedzenie. Co robić? Dlaczego to wróciło?

odpowiada dr Beata Szurowska, pedagog dr Beata Szurowska, pedagog

Anoreksja to bardzo poważna choroba, która nie musi, ale może wracać w trudnych emocjonalnie momentach życia. Szczególnie narażone są te osoby, które nie zdecydowały się na terapię i "jakoś sobie poradziły". Niestety ciąża stanowi czynnik ryzyka, ponieważ wiąże się ze:

  • zmianami hormonalnymi i huśtawką nastrojów,
  • zmianą wyglądu i wagi (szybkie przybieranie na wadze może wywoływać niepokój),
  • niepokojem związanym z nową rolą w życiu.

Dlatego podczas ciąży warto, oprócz wizyt u ginekologa, korzystać z pomocy terapeuty, który pomoże przezwyciężyć trudne momenty i cieszyć się myślą o narodzinach dziecka.

Myślę, że niestety sama sobie Pani nie poradzi z emocjami i silnymi objawami choroby, więc nie warto zwlekać z wizytą u terapeuty. Proszę spojrzeć na siebie, jak na osobę chorą, która potrzebuje pomocy. Wtedy zamiast wyrzutów sumienia (które w tym momencie tylko nasilają objawy choroby), zacznie Pani działać - szukać dla siebie ratunku. Terapeuta pomoże pani zrozumieć własne uczucia, lęki, a także pokaże drogę do akceptowania siebie z wadami i słabościami. Proszę pamiętać, że zanim pokochamy innych, najpierw musimy pokochać i zaakceptować siebie. A u Pani boku jest maleństwo, które już Panią kocha i niecierpliwie czeka na Pani miłość.

Inne porady