Porady psychologiczne

Czy stres może być przyczyną długotrwałego bólu głowy?

Zawsze gdy się mocno zdenerwuję, a ostatnio zdarza się to dosyć często, boli mnie głowa. Do tego stopnia, że czuję potworne pulsowanie w skroniach. Czy to przypadek, czy ma to związek ze stresem? Dlaczego stres mógłby wyzwalać takie dolegliwości? Chciałabym zrozumieć, jaki jest mechanizm tego zjawiska. Czy jestem chora fizycznie czy psychicznie?

odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra

Ból głowy może mieć oczywiście związek ze stresem. Gdy występuje długotrwale, prowadzi do "wyrzutu" adrenaliny i noradrenaliny nadnerczy, co powoduje zwiększone ciśnienie tętnicze krwi i ból głowy. Właśnie tak organizm odpowiada na sytuacje stresowe. Przewlekły stres najpierw prowadzi do zmian fizycznych, nadciśnienia, wyczerpania organizmu, a potem do zmian psychicznych. Potrafi zmienić naszą gospodarkę hormonalną i powodować zaburzenia psychiczne - zespół stresu pourazowego, nerwice czy zaburzenia snu.

Objawy stresu w naszym organizmie mogą być różne i mieć zmienne nasilenie - ból głowy może mieć formę lekkiego nacisku lub wręcz silnej migreny. Stres może też przybierać postać rozdrażnienia, zmęczenia i bezsenności. Niektórzy pacjenci borykają się z chronicznym bólem głowy, który pojawia się więcej niż dwa razy w tygodniu przez kilka miesięcy.

Ból spowodowany stresem nie ma swojego źródła ani w urazach mózgu ani poważnych chorobach. Przyczyną stresu jest m.in. codzienne zamartwianie się - gdy człowiek zatrzyma się w tym samym schemacie myślowym. Przez to dochodzi do zmęczenia umysłu i bólu głowy spowodowanego przez stres. Nie wywołuje on większych szkód, gdy jest niewielki lub tymczasowy, jednak gdy trwa przez długi czas, ciało znajduje się w ciągłym stanie pobudzenia.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest obniżenie odporności organizmu, uczucie wycieńczenia, bóle głowy i inne nieprzyjemne objawy. Ból może być silniejszy w okolicach skroni, skóry głowy oraz tylnej części szyi. Pacjent może mieć trudności z zasypianiem, odczuwać bóle mięśni w okolicach ramion, szyi i górnej części pleców, może też występować nadwrażliwość na zmiany pogody, hałas oraz światło.

Ze stresem i nerwami można radzić sobie za pomocą ziołowych środków, zmiany nastawienia do życia i na nowo poustawiania priorytetów. Jak wiadomo, przejmowanie się wszystkim do niczego dobrego nie prowadzi. Każdy powinien mieć czas, by odetchnąć od codziennych problemów, odpocząć - także aktywnie - wybierając się na regularne dotleniające spacery na świeżym powietrzu. Na problemy dnia codziennego spojrzeć z dystansem i pewne rzeczy po prostu "odpuścić". Jeśli te próby się nie powiodą i ból głowy będzie się utrzymywać, sugeruję kontakt z lekarzem psychiatrą, wskazana może być także psychoterapia.


Inne porady