Nowości wydawnicze

Nieśmiałość. Czym jest i jak ją pokonać Nieśmiałość.


Borwin Bandelow

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2011.

"Masz tylko jedną szansę, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie." To stwierdzenie spędza sen z powiek wielu nieśmiałym i sprawia, że w relacjach towarzyskich i zawodowych najczęściej odczuwają paraliżujący lęk. Ilu nieśmiałych, tyle rodzajów nieśmiałości, ale o tym, co wspólne wszystkim osobom z tą przypadłością, pisze znany psychiatra Borwin Bandelow. W oparciu o rzetelne badania naukowe wyjaśnia, skąd się bierze nieśmiałość i przekonuje, że można z niej uczynić zaletę. Jako doświadczony terapeuta tłumaczy, jak się objawia, jak z nią żyć, a przede wszystkim jak pracować nad swoim lękiem przed innymi. Przedstawia nie tylko fakty ze świata przyrody, ale także czerpie z nauk społecznych, dzięki czemu Czytelnik oprócz konkretnych, sprawdzonych wskazówek otrzymuje fascynujący obraz nieśmiałości jako zjawiska o wielu obliczach.

O Autorze:

Prof. dr n. med. i psychoterapeuta Borwin Bandelow pracuje w Klinice Psychiatrii przy Uniwersytecie w Getyndze. Od wielu lat leczy pacjentów cierpiących na zaburzenia lękowe i jest specjalistą w zakresie zaburzeń psychicznych. Autor wydanych w Polsce książek "Gwiazdy. O trudnym szczęściu bycia sławnym" oraz "5 prostych sposobów radzenia sobie z lękiem", w których wyjaśnia zagadki ludzkiej psychiki. Napisał niemal 200 artykułów naukowych w języku angielskim i niemieckim na temat zaburzeń lękowych, depresji i innych. Jest redaktorem czasopisma "German Journal of Psychiatry", a także recenzentem innych pism naukowych. Jako ekspert często gości w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Fragment "Wstępu":

"Wyobraźmy sobie życie jako jeden wielki casting, który skłaniałby wszystkich innych ludzi do złośliwych uwag o oglądanych kandydatach. Osoby niepewne siebie czują się na co dzień właśnie tak, jakby padał na nie lustrujący wzrok członków jury. Nie potrafią one spacerować po deptaku, stanąć w kolejce do bankomatu ani kupić serdelka, nie czując na sobie krytycznych spojrzeń posyłanych w ich kierunku.

Trochę nieśmiałości to żaden problem ? takie pocieszenia osoby dotknięte nią słyszą niejeden raz. Ktoś, kogo nie nęka nieśmiałość, nie domyśli się jednak, na jakie cierpienia są skazani ludzie, którym pewności siebie brakuje.

"Chorobliwa nieśmiałość" ? tę cechę przypisałoby sobie zapewne tak wielu ludzi, że ich liczba musiałaby zadziwić. Niejedna osoba, która lęka się kontaktów z innymi, uważa, że tylko ona ma taki problem. Tymczasem fobia społeczna ? tę nazwę nadano nieśmiałości patologicznej ? zajmuje wśród zaburzeń psychicznych trzecie miejsce pod względem częstotliwości występowania, po depresji i chorobie alkoholowej.

Dlaczego niektórzy przejawiają niemałą komunikatywność i otwartość, inni zaś - nie mają powodzenia? Jak to możliwe, że osoby, które nie mają powodów, aby chować się po kątach, o przyjemnym wyglądzie, a prócz tego zdolne do formułowania wypowiedzi, które nadają się od razu do druku, stale tkwią w kompleksie niższości? Czyżby matka wpoiła mi zbytnią nieśmiałość? - pytają same siebie. Czyżby przyczyną było ciągłe lekceważenie moich zalet przez ojca? A może raczej naśladuję rodziców w swojej nieśmiałości? Czy też naraziły mnie na nią niedobre dzieci z sąsiedztwa, które mnie wyzywały? Czyżby w moim mózgu działo się coś złego? Albo przyczyną jest rtęć w moich plombach? Chyba że po prostu wszystko przeszło na mnie w genach? Czy raczej tylko na mnie spada wina za te zahamowania, jakie u siebie obserwuję? I czy udałoby mi się uwolnić od tego problemu przy pewnym wysiłku? Więcej ruchu, zdrowsze jedzenie - czy to by pomogło? A może istnieją jakieś tabletki, które leczą z nieśmiałości? Czyżby potrzebna mi była psychoterapia - jeśli tak, to jakiego rodzaju?

Niechaj ta książka pomoże ludziom nieśmiałym i wskaże im sposoby przezwyciężania wewnętrznej blokady".
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!