Nowości wydawnicze

Interpretacja danych jakościowych Interpretacja

David Silverman

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.

Jak potwierdza wielu naukowców i filozofów, fakty, które odnajdujemy w terenie lub podczas spotkań z podopiecznymi, nigdy nie mówią same za siebie, lecz są przesycone założeniami. Ludziom wydaje się wiele rzeczy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Dla przykładu, początkowe relacje gapiów z Dallas, którzy byli tam w czasie zabójstwa prezydenta Kennedy'ego w 1963r., mówiły nie o strzałach, ale o odgłosie strzelającego wydechu samochodowego. Gdy zaś przychodzi do mówienia o swoich własnych uczuciach, potrzebach, myślach i postawach, ukrywamy niewygodną prawdę jeszcze chętniej.

Załóżmy, że jesteś stojącym gdzieś antropologiem, socjologiem lub psychologiem. Widzisz, że ktoś (twój podopieczny) coś robi i postrzegasz to jako jakieś działanie. Jak możesz sformułować wniosek na temat tego kim jest ta osoba i co robi na potrzeby swojego sprawozdania i dalszej pracy z tą osobą? A jeśli ta osoba coś napisze? Jeśli weźmie udział w ustrukturyzowanym wywiadzie? Jeśli dostarczy materiał zdjęciowy ze swojego życia? Jeśli zdecydujesz wybrać się na małe etnograficzne badanie środowiska życiowego podopiecznego? Czy to co zobaczysz i usłyszysz jest prawdą czy tylko surowymi danymi, które wymagają interpretacji zanim staną się przydatne w pracy z podopiecznym?

Książka "Interpretacja danych jakościowych" przedstawia metody interpretacji informacji pochodzących z badań etnograficznych, obserwacji, tekstów, wywiadów i rozmów naturalnych, obrazów wizualnych. Zawarte w niej informacje przydadzą się wszystkim, którzy pracują z pacjentami, podopiecznymi oraz klientami w sferze osobistej i społecznej. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć ich zachowania, myśli i postawy, a przez to trafniej podejmować decyzje co do terapii, treningu czy coachingu.

Zobacz także: artykuł Davida Silvermana "Sens i nonsens badań jakościowych".
Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!