Katalog • Olgierd A. Sroczyński, Cała władza w ręce państwa

  Tylko w ten sposób można zakończyć dyskusję o tym, co jest przemocą, a co dyscypliną - powiedziała Krystyna Wyrwicka z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, uzasadniając niezwykle światły pomysł wprowadzenia całkowitego zakazu "bicia dzieci" jeszcze w tym roku.


 • Beata Makowska, Klaps - metoda wychowawcza czy przestępstwo?

  "Lepsze bite jak proszone". Stare polskie porzekadło funkcjonowało wiele lat, aż ostatnio, na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia nastała moda na wychowanie bezstresowe.


 • Karolina i Tomasz Elbanowscy, Rodzina zrobi swoje, rodzina może odejść

  Dwie główne partie w Polsce chętnie deklarują przywiązanie do wartości rodzinnych, ale równie chętnie poświęcają je dla poszerzenia elektoratu – piszą publicyści.


 • Adam Kadmoński, Szkic pedagogiczny

  Zgodnie z tradycją nowa szefowa MEN postanowiła przeprowadzić dogłębną reformę edukacji. Co prawda trudno przewidzieć, co się z tych pomysłów ostatecznie wykluje, kierunek jednak wydaje się taki: uczniowie będą mniej obciążeni nauką.


 • Robert E. Larzelere, Szwedzki zakaz klapsów: więcej krzywdy niż dobra

  Wstęp Podczas ostatnich kilku lat, dr Joan Durrant z Uniwersytetu Manitoba w Kanadzie, opublikowała dwie częściowo pokrywające się oceny stanu dobrobytu szwedzkich dzieci podczas dwudziestu lat od czasu wprowadzenia zakazu klapsów w 1979 [1].


 • Katarzyna Elsner, Wychowanie a uleganie

  W ostatnich latach bardzo upowszechniło się pojęcie wychowania bezstresowego, jako "zbioru różnych praktyk wychowawczych, takich jak: unikanie odmawiania prośbom dzieci, akceptacja wszystkich poczynań dzieci i nieingerowanie w socjalizację"


Sonda
Czy stosowanie przez rodziców kar fizycznych wobec dzieci powinno być dopuszczalne?