Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
 • Huśtawka emocjonalna Dolińskiego

  Autor: liaross   Data: 2022-04-16, 00:20:01               Odpowiedz

  Jestem studentką psychologii (pierwszak) i mam mały problem. Muszę omówić zastosowanie procedury huśtawki emocjonalne (strach-ulga) zarówno tak na co dzień i w praktyce psychologicznej.
  Z tym pierwszym nie ma problemu, bo można to zaobserwować wręcz wszędzie, ale gorzej z praktyką psychologiczną.
  Wydaje mi się, nie wiem czy prawidłowo, że wprowadzenie kogoś w stan huśtawki emocjonalna to zwykła manipulacja, co znaczy, że jako terapeuta/psycholog nie mogę tego wykorzystać na pacjentach, ponieważ nie jest to etyczne.

  Chciałam się więc zwrócić z prośbą o radę, ponieważ znalazłam się w ślepym zaułku.
  Może po prostu jeszcze za mało wiem (najprawdopodobniej, w końcu studiuję psychologię od zaledwie kilku miesięcy), ale naprawdę nie mam pojęcia jak ugryźć temat.  • RE: Huśtawka emocjonalna Dolińskiego

   Autor: fatum   Data: 2022-04-16, 18:46:43               Odpowiedz

   Zabawa w dobrego i w złego policjanta jest mega.Dzięki tej metodzie rozkochasz kogo tylko chcesz. Próbowałeś? To na co czekasz? Działaj. Przez dwa dni dobry policjant, a przez dzień zły policjant. Dasz radę?! P.S. opisz swoją reakcję.  • RE: Huśtawka emocjonalna Dolińskiego

   Autor: mimbla1   Data: 2022-04-18, 13:03:14               Odpowiedz

   Miła Ilaross,
   masz omówić coś, co istnieje czyli wykonać pracę porządkującą, typowo odtwórczą. Choć Twoje dylematy etyczne są zrozumiałe, nie powinny zaburzać wykonania pracy. Która to praca ma sprawdzić, czy i co wiesz na temat rzeczonej huśtawki Dolińskiego, a temat nie sugeruje wchodzenia w dalsze zakresy czyli dylematów etycznych.
   Łopatologicznie - masz coś opisać i podać przykłady, a nie wyrażać swoje zdanie.
   Przykłady z praktyki psychologicznej najbezpieczniej podawać "za kimś" czyli znaleźć w literaturze przedmiotu opisy "przypadek pacjenta A", znaleźć ileś opisów przypadków, powołać i tyle. W tejże literaturze przedmiotu zapewne znajdziesz także teksty poruszające zagadnienia etyczne związane z zastosowaniem huśtawki Dolińskiego w praktyce psychologicznej, teksty krytyczne itp. Psychologia to nie geometria euklidesowa na poziomie szkoły podstawowej z aksjomatami i twierdzeniami zawsze prawdziwymi.
   Tym niemniej praca na pierwszym roku z natury swojej jest odtwórcza. Nawet jeśli uważasz iż stosowanie huśtawki Dolińskiego jest nieetyczne (do czego masz pełne prawo oraz zapewne nie byłabyś w takiej ocenie odosobniona) praca, którą masz wykonać to nie czas i miejsce na takie rozważania. Bez względu na ocenę etyczna masz bowiem posiadać wiedzę o tej huśtawce i wiedzę o jej stosowaniu w praktyce psychologicznej.
   Innymi słowy - oddziel wiedzę na temat od własnych ocen i emocji. Również o rzeczach ocenianych jako nieetyczne czy etycznie wątpliwe należy wiedzieć, bo nie jest to równoznaczne z praktykowaniem tychże. Powodzenia :)