Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w w±tku
 • Hu¶tawka emocjonalna Dolińskiego

  Autor: liaross   Data: 2022-04-16, 00:20:01               Odpowiedz

  Jestem studentk± psychologii (pierwszak) i mam mały problem. Muszę omówić zastosowanie procedury hu¶tawki emocjonalne (strach-ulga) zarówno tak na co dzień i w praktyce psychologicznej.
  Z tym pierwszym nie ma problemu, bo można to zaobserwować wręcz wszędzie, ale gorzej z praktyk± psychologiczn±.
  Wydaje mi się, nie wiem czy prawidłowo, że wprowadzenie kogo¶ w stan hu¶tawki emocjonalna to zwykła manipulacja, co znaczy, że jako terapeuta/psycholog nie mogę tego wykorzystać na pacjentach, ponieważ nie jest to etyczne.

  Chciałam się więc zwrócić z pro¶b± o radę, ponieważ znalazłam się w ¶lepym zaułku.
  Może po prostu jeszcze za mało wiem (najprawdopodobniej, w końcu studiuję psychologię od zaledwie kilku miesięcy), ale naprawdę nie mam pojęcia jak ugryĽć temat.  • RE: Hu¶tawka emocjonalna Dolińskiego

   Autor: fatum   Data: 2022-04-16, 18:46:43               Odpowiedz

   Zabawa w dobrego i w złego policjanta jest mega.Dzięki tej metodzie rozkochasz kogo tylko chcesz. Próbowałe¶? To na co czekasz? Działaj. Przez dwa dni dobry policjant, a przez dzień zły policjant. Dasz radę?! P.S. opisz swoj± reakcję.  • RE: Hu¶tawka emocjonalna Dolińskiego

   Autor: mimbla1   Data: 2022-04-18, 13:03:14               Odpowiedz

   Miła Ilaross,
   masz omówić co¶, co istnieje czyli wykonać pracę porz±dkuj±c±, typowo odtwórcz±. Choć Twoje dylematy etyczne s± zrozumiałe, nie powinny zaburzać wykonania pracy. Która to praca ma sprawdzić, czy i co wiesz na temat rzeczonej hu¶tawki Dolińskiego, a temat nie sugeruje wchodzenia w dalsze zakresy czyli dylematów etycznych.
   Łopatologicznie - masz co¶ opisać i podać przykłady, a nie wyrażać swoje zdanie.
   Przykłady z praktyki psychologicznej najbezpieczniej podawać "za kim¶" czyli znaleĽć w literaturze przedmiotu opisy "przypadek pacjenta A", znaleĽć ile¶ opisów przypadków, powołać i tyle. W tejże literaturze przedmiotu zapewne znajdziesz także teksty poruszaj±ce zagadnienia etyczne zwi±zane z zastosowaniem hu¶tawki Dolińskiego w praktyce psychologicznej, teksty krytyczne itp. Psychologia to nie geometria euklidesowa na poziomie szkoły podstawowej z aksjomatami i twierdzeniami zawsze prawdziwymi.
   Tym niemniej praca na pierwszym roku z natury swojej jest odtwórcza. Nawet je¶li uważasz iż stosowanie hu¶tawki Dolińskiego jest nieetyczne (do czego masz pełne prawo oraz zapewne nie byłaby¶ w takiej ocenie odosobniona) praca, któr± masz wykonać to nie czas i miejsce na takie rozważania. Bez względu na ocenę etyczna masz bowiem posiadać wiedzę o tej hu¶tawce i wiedzę o jej stosowaniu w praktyce psychologicznej.
   Innymi słowy - oddziel wiedzę na temat od własnych ocen i emocji. Również o rzeczach ocenianych jako nieetyczne czy etycznie w±tpliwe należy wiedzieć, bo nie jest to równoznaczne z praktykowaniem tychże. Powodzenia :)