Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowaną wiadomość

RE: Prof. Czarnek: Ideologia gender to szaleństwo, błąd antropologiczny

Autor: mrrru   Data: 2021-01-15, 14:32:34               

Całość tej dyskusji sprowadza się do odwiecznego dylematu: "geny - czy wychowanie"?

Jedyną sensowną odpowiedzią jest, że jedno i drugie, można się zastanawiać ewentualnie nad proporcjami i warunkami, jakie te proporcje determinują.

O ile pamiętam, to była kiedyś społeczność Amazonek, gdzie role były zdefiniowane trochę inaczej, niż wszędzie indziej. :-)

Co do twierdzenia, że mamy XX i XY i to determinuje płeć, to jest to tylko część prawdy. Po pierwsze dlatego, że istnieją trisomie 26 chromosomu prowadzące do takich tworów jak XXX czy XYY albo XXY i już samo to ten w założeniu prosty podział czyni w najlepszym wypadku niekompletnym.

Po drugie - samo posiadanie jakiegoś genu to dopiero połowa sukcesu. Musi on jeszcze zostać uruchomiony we właściwym czasie i w określonym porządku. Rozwój cech płciowych jest tak naprawdę warunkowany przez hormony, a ich wydzielanie sterowane przez geny - czyli wszystko powinno być spójne i konsekwentne. Dopóki to sterowanie gdzieś nie nawali. I wtedy w chromosomach mamy jedno, a między nogami drugie. :-)

O osobach androgynicznych wspomniała już mimbla - "płeć mózgu" nie zależy wprost od chromosomów, a jest kształtowana przez wydzielanie wewnętrzne w okresie rozwoju, na to znowu nakłada się cały system ekspresji genów i tak dalej.

Po mojemu to nie jest tak, że mamy zdeterminowane przez Pana Boga dwie płcie i nic poza tym, ani też nie jest tak, że przy urodzeniu mamy "tabula rasa" i możemy sobie dowolnie kulturowo coś wkodować. Dlatego napadanie wyznawców jednej teorii na drugich uważam za zwyczajnie głupie. :-)

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku