Forum dyskusyjne

RE: CPTSD Complex Trauma - pytanie

Autor: bearek   Data: 2020-10-04, 22:47:52               

Witaj, masz absolutną rację - terapeuci w Polsce nie znają C-PTSD i nie pomogą. Jest jakaś garstka specjalizująca się w tym i tam bym szukał pomocy. Z EMDR nie wiązałbym wielkich nadziei szczerze mówiąc.

Jeśli znasz dobrze j. angielski, bardzo polecam książkę Pete'a Walkera "Complex PTSD. From surviving to thriving". Opisuje w sposób bardzo szczegółowy mechanizmy tej przypadłości z podziałem na różne reakcje obronne - Fight/Flight/Freeze/Fawn, czyli 4F. Znalazłem tę książkę jako PDF w internecie.

Z książek dostępnych po polsku obowiązkowa lektura to "Obudźcie Tygrysa" Petera Levine'a i "Strach ucieleśniony" Bessela van der Kolka.

Dobra książka jest jakąś namiastką terapii, jest na pewno lepsza niż nieudolny terapeuta.

Czasami mam wrażenia, że osoby jak Fatum i jej podobne nigdy nie były u żadnego psychologa, bo na ślepo wysyłają każdego do "specjalisty", podczas gdy wiele zaburzeń nie jest umiejętnie leczona przez pierwszego-lepszego psychologa. C-PTSD to doskonały tego przykład, bo w najlepszym wypadku zaczną Cię leczyć na PTSD, co zdaniem autorów ww. książek NIC nie daje w C-PTSD.

Powodzenia :)

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku