Forum dyskusyjne

RE: CPTSD Complex Trauma - pytanie

Autor: Visvitalis   Data: 2020-07-04, 18:41:50               

Mimbla, z niektórymi rzeczami które tu piszesz zgadzam się w pełni, ale uważam, że kilka rzeczy zbyt powierzchownie rozumiesz.
Po pierwsze terapia PTSD a terapia Complex-PTSD to są dwie różne sprawy.
Przy prostym PTSD oprócz objawów takich jak flashbacki występują też komponenty poznawcze np dezadaptacyjne przekonania o sobie, o świecie i o innych ludziach, one podtrzymują objawy unikania, co podtrzymuje lęk. To jest wynik neurofizjologicznych zmian w mózgu które powodują pewną tendencyjność w procesach poznawczych, uwagowych i pamięciowych. Ten obszar jest jak najbardziej do obróbki poznawczej, ale potrzeba też pracy z pamięcią ciała. Tyle że metody takiej pracy stworzyła trzecia fala CBTu. Przecież nawet twórczyni EMDRu jest psychoterapeutą poznawczo behawioralnym.
Chcę przez to powiedzieć, że to co piszesz to jakaś strasznie uboga wizja CBT sprowadzająca całą metodę pracy do CBTowskiego ABC. No i nie wiem skąd pomysł z tym zamiataniem pod dywan. Głęboko się z tym nie zgadzam. CBT to nie jest metoda zakłamywania rzeczywistości i zdarzeń z przeszłości. To jest metoda pracy z tu i teraz istniejącymi nieprawdziwymi przekonaniami. Mówiąc prosto w sytuacji napadu na bank zakładnik uświadamia sobie, że jego życie wisi na włosku. To jest prawdziwe przekonanie. Jeśli jednak pół roku później nie może wejść do banku czy wyjść z domu, bo czuję się zagrożony, to przekonanie że jego życie wisi na włosku jest błędne. Ale tak jak pisałam to jest proste PTSD i tu też trzeba pracować różnymi ujęciami rekomendowanymi na podstawie badań.
Co do Complex-PTSD to właśnie rolą terapeuty jest ujawnić i nazwać krzywdę która kryje się pod hasłem "smutne dzieciństwo".
Ale prawda jest też taka że skutkami traumy rozwojowej są też aleksytymia i dysocjacja. Jeśli z osobą z wysokim poziomem dysocjacji terapeuta będxie pracować tylko na przekonaniach to przepracuje niewiele. Trzeba jednak pamiętać że w złożonym PTSD jest też niestety tzw trwała zmiana osobowości i tu CBT jest przydatne. Dlatego proponowałam dla osoby z Complex-PTSD psychotraumatologa, terapęutę EMDR, psychoterapeutę CBT z możliwością zrezygnowania z tego ostatniego warunku.
Moim zdaniem każdy kto prowadzi terapię traumy musi pracować eklektycznie, ale w ramach rekomendowanych terapii. Natomiast nie każdy kto pracuje eklektycznie nadaje się do pracy z pacjentami po traumach.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku