Forum dyskusyjne

RE: Człowieczeństwo. Tresura i wybór

Autor: bezogonka   Data: 2018-05-29, 09:11:13               

Dziecko nie musi rozumieć. Język, którym do niego mówimy jest trudny. Nauczenie się wszystkich odcieni słów wymaga lat ćwiczeń. Dziecko musi czuć jedność między słowami i czynami. Takie komunikaty przyswaja bez trudu i buntu(?).
Dziecko jest logiczne i konsekwentne. Obserwuje i zapamiętuje. Nie rozumiejąc. Czując wszystko co widzi i czego nie widać. Chwyta w lot każdą przemoc opakowaną jak cukierek. A ponieważ nie czuje równości między "wnętrzem i zewnętrzem", właśnie to próbuje rozgryźć.
.................
Obrazek 1.
Matka jest zmęczona. Brzdąc ma rok. Zaczął chodzić i jest ciekawy wszystkiego. Matka nie mówi brzdącowi: jestem zmęczona, daj mi spokój. Matka wie, że brzdąc jest ciekawy i bada świat. Pomimo zmęczenia ,towarzyszy mu i udaje, że też jest zainteresowana. Brzdąc jest coraz śmielszy i dokładniejszy w swych badaniach. Matka co chwilę interweniuje, żeby czegoś nie stłukł lub sobie nie zrobił krzywdy. Malec jest niestrudzony.
Wygląda normalnie ,prawda? Jak długo? Ile lat?
Obrazek 2.
Sytuacja się powtarza. Matka mówi wprost: Jestem zmęczona ,daj mi spokój. Pokazuje brzdącowi zmęczenie mimiką twarzy, kładzie się ,zamyka oczy. Brzdąc przytula się. Jest blisko. Matka leży bez ruchu prawie. Niczego nie udaje. Brzdąc idzie odkrywać świat. Sam. Jest cicho. Nikt mu nie przeszkadza. Próbuje właśnie zrzucić sobie na swój poziom pilota od telewizora. Udaje mu się ale traci równowagę i przewraca się. Płacze. Matka nie biegnie na pomoc. Widzi co się stało. Malec się przestraszył. Ze swojego miejsca mówi do niego. Po chwili malec się podnosi,przestaje płakać. Rozgryza pilota. Matka wypoczywa. Dziecko bada to po co sięgnęło. Nic się nie stało. Gdyby matka nie widziała, to wstanie i obejrzy malucha, po czym spokojnie wróci na swoje legowisko.
To jest naturalne,bo jest zmęczona.

Nienaturalne zachowania indukują nienaturalne wybory.
................
Proste sytuacje-nie proste wybory. Bo tak nas.. edukują.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku