Forum dyskusyjne

Przeczytaj komentowany artykuł

Percepcja wzrokowa a lateralizacja u dzieci przedszkolnych

Autor: lwias   Data: 2006-07-21, 05:39:39               

Bardzo ciekawy artykuł. Trafiłam na niego zupełnie przypadkowo, po tym jak zupełnie przypadkowo odkryłam że mam dominujące lewe oko pomimo że jestem praworęczna...
pamiętam, że w podstawówce polonistka bardzo mnie namawiała na "wyrobienie sobie zaświadczenia o dysleksji" no bo ona uważała że jestem dyslektyczką i że nie ma na to rady no i bez takiego zaświadczenia nie dostanę się do szkoły średniej. Faktycznie nie maiałam żadnych problemów w szkole oprócz dyktand. Przy starym systemie oceniania maiałam średnią 4,9 - 4 z polskiego za dyktanda :) Dostałam się jednak do ogólniaka bez zaświadczenia o dysleksji (egzamin z polskiego ...ledwo ledwo ;). Prawie do końca szkoły średniej uważałam, że moją mocną stroną i przeznaczeniem jest matematyka... ale to się zmieniło. Kiedy powiedziałam mojej matematyczce, że zdecydowałam się zdawać na językoznawstwo nieomal dostała zawału :) Na studia dostałam się bez zaświadczenia o dysleksji...
Niektórzy dzisiaj mówią, że mam zdolności językowe.
Myślę, że nadal mam problemy z ortografią (nie wiem jak często inni zaglądają do słownika, więc nie wiem czy sprawdzam pisownie częściej niż "niedyslektycy") ale wydaje mi się że wiele można wytrenować. Mam wrażenie, że lekka poprawa nastąpiła również od momentu kiedy nie musiałam się już stresować dyktandami i tym że wszyscy dookoła sprawdzają, komentują, "przeżywają" moją ortografię.
W każdym razie dziś uważam, że postawa mojej polonistki w podstawówce była absolutnie naganna. Myślę, że nadal mało wiemy o dysleksji i o tym jak sobie z nią radzić a obowiązkiem pedagoga polonisty jest coś więcej niż po prostu wskazanie poradni w której można otrzymać zaświadczenie o dysleksji. No bo co można sobie zrobić z takim zaświadczeniem w dorosłym życiu?
Swoją drogą może ciekawe wyniki mogłyby dać badania porównawcze dzieci ucząsych się czytania pisma "fonetycznego" (np. polski) i ikonograficznego (np. chiński lub japoński)??

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku