Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
 • Warto być asertywnym
  Przeczytaj komentowany artykuł

  Autor: joannap69   Data: 2009-11-05, 22:42:30               Odpowiedz

  To wszystko co pan pisze to święta prawda :)ale to nie wszystko -trzeba jeszcze nauczyć się panować nad swoimi emocjami a to nie do zrealizowania dla laika.Czy trzeba skończyć psychologię aby być mądrym człowiekiem ?Chyba nie! Miałam na studiach psychologię i pamiętam jak dziś kiedy zadałam pytanie swojej profesorce : czy to,że ma tyle lat praktyki i ,że tyle wie o naturze ludzkiej -pomogło jej w życiu -Odpowiedziała mi dość banalnie : *jak ktoś się głupim urodził to i głupim umrze, ja już jestem po rozwodzie i żyje samotnie *Żle się poczułam i do dziś myślę o sobie , że ja też należę do tych głupio urodzonych...Gdybym potrafiła asertywnie odmawiać nie spotkałoby mnie w życiu tyle nieprzyjemności a tak to ciągle daję się w coś wciągnąć bo nie umiem odmawiać ,nie chcę być niemiła ,chcę dobrze wypaść ,po prostu nie wybiegać przed szereg.Z tego wszystkiego uzależniłam się od benzodiazepin, żeby nie przeżywać ,żeby *nie bolało* .jestem już po terapii i jest już ok.od dłuższego czasu .Lecz nic się nie zmieniła moja asertywność.Czy są jakieś terapie lub grupy wsparcia gdzie mogłabym skutecznie z tym walczyć .POZDRAWIAM :) joanna  • RE: Warto być asertywnym
   Przeczytaj komentowany artykuł

   Autor: zombie   Data: 2009-11-05, 22:57:40               Odpowiedz

   Nie czytałem tego artykułu, bo nie lubię długich teskstów o psychologi.

   W moim pojęciu nie należy być asertywnym wobec bliskich. Tutaj nie ma miejsca na asertywnośc, a na porozumienie. To sa inne relacje.

   Asetywnym trzeba być publicznie, jak ktos dzwoni bo ma świetną ofertę ubezpieczenia - trzeba go spławić z jego niechcianym produktem, jak ktos sie naprzykrza na przystanku, jak ktoś nam sie narzuca i chce nam cos wcisnąć. Wtedy nie możemy być cielętami - jeleniami - trzeba powiedzieć NIE. Zwłaszcza tym co, zawodowo pracuja nad urabianiem jelenii i maja z tego prowizje.  • RE: Warto być asertywnym
   Przeczytaj komentowany artykuł

   Autor: svangur   Data: 2009-11-05, 23:14:07               Odpowiedz

   ...a to ciekawe, że postawa asertwna kojarzona jest z NIE.
   Mam trochę inne spostrzeżenie-to umiejętnosc zadbania o własne potrzeby (w tym wyznaczanie granic poprzez NIE.
   Asertwność jest też jasnym i jednoznacznym komunikowaniem swich emcji/potrzeb/opinii.
   Asertywnośc jest możliwa przy dużej świadomość siebie-swoich mocnych i słabych stron.
   -"jestem już po terapii i jest już ok.od dłuższego czasu .Lecz nic się nie zmieniła moja asertywność.Czy są jakieś terapie lub grupy wsparcia gdzie mogłabym skutecznie z tym walczyć "

   O asertywność
   się nie walczy-ale można ją ćwiczyć.
   Nie wiem jaoasiu na jakiej byłaś terapii ale myślę, że jesli czujesz, ze potrzebna Ci pomoc w zadbaniu o siebie, mogłabyś zwrócić się do psychologa albo poszukać materiałow-choćby w necie.
   Jest tego mnóstwo :)

   Pozdr
   s
   v
   a
   n  • RE: Warto być asertywnym
   Przeczytaj komentowany artykuł

   Autor: impresja   Data: 2009-11-06, 09:36:11               Odpowiedz

   Dobrym przykładem zdania asertywnego jest stwierdzenie "szanuje Twoje poglądy, ale pozwól mi wyrazić moją opinie: otóż moim zdaniem..." W tym stwierdzeniu obie strony są OK., nie ma wygranych, ani pokonanych. Pojawia się cos w rodzaju dojrzałego partnerstwa. Niestety, w naszej kulturze zachowania asertywne są na prawdę rzadkie. Korzenie tego stanu rzeczy tkwią najczęściej w naszych rodzinnych i kulturowych (także szkolnych) doświadczeniach. Na szczęście, już jako dorośli ludzie możemy sobie ten anachronizm uświadomić, a następnie poddać modyfikacji.
   Dziękuję za artykuł.
   Bardzo.