Gorące wiadomości

Nowa ustawa o ochronie zdrowia psychicznego już w Sejmie

W środę 13 kwietnia Sejmowa Komisja Zdrowia zajęła się rządowym projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która przewiduje między innymi powołanie w szpitalach psychiatrycznych rzeczników praw pacjenta podległych resortowi zdrowia.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, w przyszłym roku ma zacząć działać 20 rzeczników, docelowo, po 5 latach obowiązywania ustawy ma ich być 50. Będą oni pracownikami Biura Praw Pacjenta, funkcjonującego przy Ministerstwie Zdrowia, co zagwarantuje im niezależność od zarządu i personelu szpitala, w którym będą wykonywać swoje obowiązki. Na każdego rzecznika powinny przypadać nie więcej niż 3 oddziały psychiatryczne bądź szpitale, w sumie ok. 500 pacjentów. Dzięki temu rzecznicy mają być łatwo dostępni, większość czasu powinni spędzać na miejscu, w szpitalu.

Decyzja o powołaniu specjalnego rzecznika dla pacjentów szpitali psychiatrycznych wynika z ich szczególnej sytuacji. Według rządowych danych ok. 8-10% pacjentów trafia do szpitala i leczy się przymusowo, ponad połowa z nich styka się ze stosowaniem przymusu bezpośredniego podczas transportu, a ok. 12% podczas pobytu w szpitalu. Co czwarty pacjent jest niezdolny do wyrażenia zgody na przyjęcie i leczenie. Taka sytuacja stwarza duże ryzyko łamania praw pacjenta. W swojej obronie mogą oni składać skargi, ale w praktyce jest to utrudnione, zwłaszcza że wielu chorych to osoby bezradne, nieradzące sobie z problemami dnia codziennego.

"Szpital psychiatryczny jest instytucją totalną, w której istnieje pole do nadużyć" - przekonywał posłów podczas wczorajszego posiedzenia Komisji krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii prof. Stanisław Pużyński. Przypomniał, że w kilku szpitalach w Polsce tacy rzecznicy już działają. Efektem ich pracy jest poprawa sytuacji pacjentów - w placówkach tych rzadsze są skargi na personel, rzadziej stosowany jest też przymus bezpośredni.

Nowa ustawa reguluje też tę ostatnią kwestię - stosowania przymusu bezpośredniego wobec pacjentów, którzy poważnie zakłócają lub uniemożliwiają funkcjonowanie oddziału. Obecne przepisy nie przewidują takiej możliwości, mimo że w praktyce takie interwencje są z konieczności stosowane. Nowa regulacja dopuszcza jednak tylko najmniej restrykcyjne formy przymusu - przytrzymanie i przymusowe podanie leków. W ustawie wprowadzono też obowiązek odnotowania w dokumentacji każdego przypadku zastosowania przymusu bezpośredniego. Jego zasadność będzie dodatkowo oceniania przez upoważnionego lekarza.

Projekt ustawy rozwiązuje także problem nagłych przyjęć do szpitala. W przypadkach nagłych nie będzie potrzebne skierowanie, a w sytuacji, gdy pacjent jest niezdolny do wyrażenia zgody na przyjęcie, nie będzie wymagane zezwolenie sądu opiekuńczego. Wystarczy decyzja lekarza dyżurnego na podstawie własnej oceny i opinii innego lekarza. Dopiero po przyjęciu takiej osoby, kierownik szpitala będzie musiał niezwłocznie powiadomić sąd opiekuńczy i wystąpić o zezwolenie na hospitalizację.

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz