Gorące wiadomości

Chromosomy płciowe mają wpływ na zachowanie

Różnice w zwyczajach dotyczących uczenia się samic i samców myszy, są uwarunkowane przez geny na ich chromosomach płciowych, a nie przez hormony płciowe - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Większość różnic w budowie mózgu i zachowaniu kobiet i mężczyzn wynika z działania hormonów produkowanych przez jądra lub jajniki, ale najnowsza praca badaczy z Yale sugeruje, że część z tych różnic jest regulowana przez inne ścieżki sygnałowe zależne od chromosomów płciowych.

Jane Taylor wraz z zespołem badał myszy zmodyfikowane genetycznie tak, że miały chromosomy X i Y (tak jak samce) a jednocześnie jajniki oraz myszy z chromosomami XX (żeńskimi) i z jądrami. Takie zwierzęta porównywano z normalnymi myszami podczas testów zachowań związanych z uczeniem się. Myszy z chromosomami XX uczyły się szybciej, jeżeli dostawały nagrodę - smakołyk, niezależnie od tego czy miały jądra czy jajniki, a nawet po usunięciu gonad. Powstawanie nawyków jest skomplikowanym procesem, do tego rodzaju pamięci należy między innymi powstawanie uzależnień, do którego dochodzi zdecydowanie szybciej u kobiet niż u mężczyzn. Autorzy pracy podkreślają jednak konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań różnic w podstawach uczenia się obu płci.

Opublikowano: 2007-10-31

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz