Gorące wiadomości

Problemy z psychiką żołnierzy w strefach wojennych

Napięcia emocjonalne, jakie towarzyszą brytyjskim żołnierzom podczas przedłużającego się stacjonowania w Iraku i Afganistanie, mogą zagrażać równowadze ich psychiki - głosi opublikowane studium. Sporządzony przez ośrodek badań zdrowotnych wojska na londyńskim King's College raport informuje, iż u żołnierzy przebywających w strefach walk przez ponad 13 miesięcy na przestrzeni trzech lat istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Po powrocie do ojczyzny żołnierze ci cierpią również z powodu zwiększonej pobudliwości psychicznej, kłopotów małżeńskich i alkoholizmu - wskazuje studium, opracowane na podstawie badań ankietowych 5,5 tys. kombatantów.

- Zasadniczy wniosek jest taki, że jeśli przekroczy się określony czas przebywania w strefie bojowej w ciągu trzech lat, pojawi się zwiększone ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym. Obserwuje się wtedy wyraźny wzrost częstotliwości takich zjawisk, jak zespół stresu pourazowego, stany lękowe oraz depresje i problemy alkoholowe - powiedział BBC profesor psychiatrii Matthew Hotopf po opublikowaniu raportu w tygodniku "British Medical Journal".

- Nadmierne obciążenie brytyjskich sił zbrojnych może mieć konsekwencje w postaci problemów w domu, a pogorszenie zdrowia psychicznego może być bardziej widoczne u żołnierzy bezpośrednio zaangażowanych w walki - konkluduje raport.

W prowincji Helmand na południu Afganistanu stacjonuje obecnie 7100 brytyjskich żołnierzy, a w październiku liczba ta ma się zwiększyć do 7800. Brytyjski kontyngent wojskowy w południowym Iraku liczy w tej chwili 5,5 tys. ludzi.

King's College jest jedną z części składowych Uniwersytetu Londyńskiego.

Opublikowano: 2007-08-15

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz