Reklamy
Gorące wiadomości
W marcowym numerze "Charakterów"
Jaka córka, taka matka
Związek matki i córki to związek szczególny. Rządzą nim silne emocje, które sprawiają, że w pewnym wieku matkom trudno dogadać się z córkami, a córkom trudno zrozumieć matki. Dlaczego tak się dzieje? Jakiego rodzaju problemy mają matki z dorastającymi córkami, a dorastające córki z matkami? Dlaczego matkom tak trudno pogodzić się z tym, że dorastająca córka jest kobietą i dzieckiem, a nie tylko dzieckiem? Jak owe relacje i problemy rzutują na przyszłe życie córek? O tym, a także wielu innych rzeczach pisze Zofia Milska-Wrzosińska.
Moja mama koleżanka
Czy córka i matka mogą być koleżankami? I tak, i nie.Jest wiele obszarów, w których są nimi i pozostaną, ale generalnie relacja matka - córka nie jest relacją równorzędną - przekonuje Wanda Sztander.
Pije matka do córki
Córki alkoholiczek czują się na przemian - w rytm matczynych ciągów alkoholowych - bezwartościowe lub wyjątkowe. O konsekwencjach takiego "wychowania", i innych problemach, jakie mają córki matek-alkoholiczek pisze Lubomira Szawdyn.
Rozwiązania rozwodowe
Czy rozwód jest sukcesem, czy porażką? Co powinno się wydarzyć, aby zerwanie związku otworzyło przed nami szansę na kolejny, bardziej udany? O tych i wielu innych dylematach rozmawiają: terapeutka Zofia Pierzchała, dr Bogdan de Barbaro i prof. Jacek Bomba. Dyskusję prowadzi Bogdan Białek.
Problem z braku stylu
Problemy z niegrzecznymi dziećmi nie biorą się z tego, że rodzice przyjęli jakąś konkretną opcję wychowawczą, która okazała się niewypałem. One są raczej wynikiem braku jakiegokolwiek stylu. O stylach wychowania bądź ich braku pisze Hanna Liberska.
Chińska droga środka...
O tym, dlaczego Chińczycy robią zazwyczaj trzy rzeczy naraz i umawiają się na spotkania z prezydentem i premierem równocześnie opowiada Dominika Cieślikowska.
Amerykanin, czyli kto?
Amerykańska narodowość istnieje. Jak ją jednak opisać? Jak scharakteryzować naród, na który składają się przedstawiciele wszystkich możliwych ras, wyznań i kultur? Próby takiej charakterystyki na naszych łamach podjął się Krzysztof Szymborski.
Jak Polak z rodakiem
Z badań wynika, że Polacy myślą o sobie i traktują się nawzajem źle i jednocześnie są jedną z nacji, która najsilniej identyfikuje się z własnym narodem. O tym, jak to się dzieje, że do ludzi tworzących niezwykle ważną dla nas grupę odnosimy się wrogo pisze Kinga Lachowicz-Tabaczek.
Straszni inni sami sobie winni
Co czwarty Europejczyk miał, ma lub będzie miał przynajmniej raz w życiu problemy ze zdrowiem psychicznym. To, czy sobie z nimi poradzi, zależy także od wsparcia, jakie dostanie od innych. Tymczasem w Polsce, choć nie tylko, pierwszą reakcją po zetknięciu się z kimś cierpiącym na tego typu schorzenie jest strach. Drugą - odrzucenie - pisze Piotr Żak.
Psychologia zamiast bogów
O sprężynach dziejów, dziejopisach klasycznej starożytności i psychologii potocznej, którą historycy w dawnych czasach chętnie się posługiwali pisze Maciej Dymkowski.
Mózg na haju
Narkotyki łudzą obietnicą neurochemicznego szczęścia i początkowo spełniają pokładane w nich nadzieje. Jednak stopniowo przestrajają nasz mózg, przejmują nad nim kontrolę. I choć raj zmienia się w piekło, to uzależniony mózg domaga się kolejnej "działki". O złudnym szczęściu, które obiecują narkotyki i o piekle, jakie przeżywa uzależniony mózg opowiada Ryszard Przewłocki.
Przed duszy oczyma
Jak mózg radzi sobie z tym, co widzimy - wyjaśnia Anna Sopel.
Decyzje z kosmosu
Czy lepiej znamy wszechświat niż nasz mózg? Skąd się biorą paradoksy doświadczania czasu - na przykład déja vu? O najbardziej zaskakującym organie, jaki mamy, czyli mózgu, opowiada prof. Ernst Pöppel.
Gdzie płynie czas
Mimo upływu stuleci pytania dotyczące istoty czasu wciąż są aktualne i ważne. I wciąż trudno określić, czym naprawdę jest ten wymiar. O czasie pisze Elżbieta Szeląg.
Płeć pomylono
Rodzi się chłopiec lub dziewczynka. Rodzice są szczęśliwi. Cieszą się, że mają dziecko dorodne i zdrowe. Nic nie zapowiada, że w ciele dziewczynki uwięziony jest męski mózg, a w ciele chłopca mózg kobiety... Aby uwolnić swoją płeć, trzeba stoczyć prawdziwą walkę. O jej istocie opowiadają Alicja Strzelecka
i Patrycja Kozera.
Poradnia DDA
Kącik poświęcony problemom Dorosłych Dzieci Alkoholików i porady Anny Dodziuk. Tym razem o problemach ze znalezieniem partnera, jakie mają zwykle DDA.
Tyrania chwili
O kulturze pośpiechu i chęci spowolnienia czasu jako przejawie głupoty pisze Zygmunt Bauman.
Jak co miesiąc:
Charakterystyki, Psychopapka, Forum , Szymborski, Doniesienia z planety mózg, Peryskop, Maruszewski, Psychowieści, Psychologowie w sieci, Konkurs o indeks, Poczta, Książnica,Prenumerata, Agencja Chara-kiri, Słowa Obrazy Dźwięki, Awdiejew.
Opublikowano: 2007-03-04
Źródło: inf. wł.
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz