Reklamy
Gorące wiadomości
W styczniowym numerze "Charakterów"
Tajemnice tajemnic
Każdy z nas ma swoją tajemnicę. Swój intymny, mały świat, dzięki któremu możemy zachować granice własnego "ja". Intymny świat, który rozbudowujemy
przez całe życie i którego zaciekle bronimy, jeśli zajdzie potrzeba. Bywa jednak, że broniąc swoich sekretów, zatracamy się. Bo nie dość, że nie zdradzamy ich nikomu, to jeszcze, by je ukryć, musimy kłamać, zmyślać, przeinaczać rzeczywistość - pisze Maria Król-Fijewska.
Skrytki w duszy
Czym jest sekret? Czym tajemnica? Jak to się dzieje, że niektóre tajemnice równocześnie łączą i dzielą ludzi? Czego obawiają się "ludzie z kryjówek"? Czy to możliwe, aby - będąc prawym i szlachetnym - nie mieć żadnych tajemnic? To tylko część dylematów, jakie roztrząsają dr Łukasz Tischner, filozof i polonista oraz psychiatra dr hab. Bogdan de Barbaro. Dyskusję poprowadziła Dorota Krzemionka.
Zwierzenia kontrolowane
O tajemnicach, które - choć potrafią wiązać ludzi - dużo częściej ich dzielą i izolują od siebie. O sekretach, które ciążą zarówno swoim właścicielom, jak i tym, którzy stają się ich powiernikami, a także o tym, jak trudno żyć bez tajemnic, a jeszcze trudniej z nimi - pisze Kuba Jabłoński.
Franek prowokator
Sarkazm, drwina i niewybredne aluzje stanowią lwią część wystąpień Franka Farrellego. Ale wbrew pozorom Farrelly nie jest komikiem. On leczy w ten sposób ludzkie charaktery. Nietypowego terapeutę "w akcji" podpatrywała Patrycja Kozera.
Tak to się robi
Czy za pomocą manipulacji i prostych chwytów socjotechnicznych z "nikogo" można zrobić męża stanu? Piotr Tymochowicz, doradca medialny, eksperymentalnie chciał pokazać, że z każdego jest w stanie "ulepić" polityka, wystarczy tylko dobrze dobrać krawat. Całość obserwował znany dokumentalista Marcel Łoziński. Powstał film "Jak to się robi". Rozmawiamy z Marcelem Łozińskim, twórcą dokumentu. Publikujemy także refleksje psychologów: Natalii de Barbaro i Dariusza Dolińskiego.
Opowieści dziwne w treści
Czy wiecie, że studentka z Katowic zaraziła się wirusem HIV po tym, jak usiadła na zakażonej igle wkłutej w poduszkę fotela kinowego? Albo że dziecku z Gdańska to samo przydarzyło się, gdy baraszkowało w basenie pełnym piłeczek? Nie?... Nie słyszeliście tych historii? To posłuchajcie! O miejskich legendach opowiada Wiesław Baryła.
Wojny domowe
Seks bywa traktowany jako sposób na pozbycie się poczucia winy. Odmowa, wymuszanie seksu, nagradzanie seksem to częste strategie w parach - uważa Andrzej Wiśniewski, psycholog i psychoterapeuta.
Johnie Frum, któryś jest w niebie...
O czcicielach Johna Fruma - Johna z Ameryki - pisze Krzysztof Szymborski.
Miłość na peryferiach
Na Zachodzie ludzie zakochują się, a potem pobierają. W Indiach najpierw się pobierają, a potem zakochują. O hinduskich (i nie tylko) miłościach opowiada Piotr Szarota.
Powróżyć, karty stawiać...
O tym, dlaczego czytamy horoskopy i po co udajemy się do wróżki, a także o Internecie, który wpłynął na rozwój astrologicznego rynku pisze Piotr Brysacz.
Historie rodzinne
Obowiązujący przez całe wieki model wychowania nie bardzo pozostaje w zgodzie z teoriami psychoanalizy. Psychoanaliza akcentuje przecież szczególną rolę relacji rodzinnych we wczesnym okresie rozwoju dziecka dla jego późniejszego życia. Tymczasem przez całe stulecia dziecko było przez dorosłych izolowane, ignorowane i odstawiane na bok - wyjaśnia Maciej Dymkowski.
Na granicy światów
Czy umysł rzeczywiście musi zawierać się w mózgu, czy w ogóle - w ludzkim ciele? Niekoniecznie - twierdzi Marek Binder.
Superniania od wychowania
Skoro rodzice wiedzą, że agresja jest zła, to dlaczego nie uczą dzieci prawidłowych zachowań? Czy wychowanie musi przypominać tresurę? Na te i wiele innych pytań odpowiada Dorota Zawadzka, superniania z programu TVN.
Przenoszenie gór wyobrażeniami
Wyobrażając sobie sposób, w jaki osiągamy bardzo odległe cele, wydatnie zbliżamy się do ich realizacji. Mentalne symulacje, jakie przy tej okazji wykonujemy, pomagają nam nakreślić plan konkretnych działań - uważa Ewa Jarczewska.
Wołające ciała
Wśród pacjentów kardiologicznych coraz więcej jest "młodych, pięknych i bogatych". O bardzo aktywnych zawodowo ludziach, których chore ciała wołają o pomoc dla zmęczonych dusz pisze Patrycja Kozera.
Świeczka na stres
Nie sposób uniknąć stresu. Ale można go oswoić. Jak to zrobić - podpowiada Anna Brzezińska.
Trzeba pójść w świat
Dorosłe dzieci alkoholików powinny wyrwać się z alkoholowej rodziny, spędzać jak najwięcej czasu poza nią, z innymi ludźmi, w innych sytuacjach. W ten sposóbich powiernikami, a także o tym, jak trudno żyć bez tajemnic, a jeszcze trudniej z nimi - pisze Kuba Jabłoński.
Niewielka moc wielkich słów
O przebaczeniu i pojednaniu, winie zbiorowej, obojętności i grzechu zaniechania - mówi Marek Edelman.
Źródło: inf. wł.
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz