Reklamy
Gorące wiadomości
Szczęście rodzinne najważniejszą wartością dla Polaków
Najważniejszą wartościa dla Polaków jest szczęście rodzinne (72 proc.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Drugą pozycję wśród najwyżej cenionych przez Polaków wartości życiowych zajmuje praca (uważa tak 50 proc. ankietowanych). Podobne znaczenie Polacy przypisują zachowaniu dobrego zdrowia (49 proc.), spokojowi (48 proc.), życiowej uczciwości (47 proc.) oraz szacunkowi innych ludzi (43 proc.).
Dalsze pozycje zajmują takie wartości jak: grono przyjaciół (33 proc.), wiara religijna (29 proc.), pomyślność ojczyzny (24 proc.), wykształcenie (21 proc.), dobrobyt (17 proc.), wolność słowa (15 proc.), kontakt z kulturą (10 proc.), udział w życiu społeczno-politycznym (7 proc.), życie pełne przygód i wrażeń (5 proc.) oraz sukces i sława (4 proc.).
Na pracę zawodową ,jako jedną z pięciu najważniejszych wartości w codziennym życiu, najczęściej wskazują osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (83 proc.), respondenci mający od 25 do 35 lat (70 proc.) oraz badani z wyższym wykształceniem (62 proc.).
Osoby pracujące (68 proc.) niemal dwukrotnie częściej niż bierne zawodowo (35 proc.) wskazują na pracę jako jedną z najważniejszych wartości w codziennej egzystencji.
Zdecydowana większość badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że praca nadaje sens życiu (92 proc.), że warto być pracowitym (92 proc.), że każdą pracę należy wykonywać z sercem, nawet jeśli nie jest specjalnie znacząca (92 proc.), oraz że pracowitość to konieczny warunek do osiągnięcia sukcesów w życiu (89 proc.).
84 proc. badanych jest zdania, że praca to moralny obowiązek człowieka wobec siebie i innych ludzi, zaś 80 proc. - że dobre wykonanie obowiązków przyniesie nagrodę lub sukces.
Jednocześnie blisko połowa badanych (46 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że praca nie musi sprawiać satysfakcji, a najważniejszą jej cechą są odpowiednie korzyści materialne. 67 proc. ankietowanych uważa, że praca to przede wszystkim sposób na zdobycie pieniędzy. Ponad połowa (55 proc.) Polaków podziela pogląd, że uczciwą pracą człowiek nie jest w stanie się dorobić.
Badanie zrealizowano w dniach 2-5 listopada 2006 r. na liczącej 979 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz