Gorące wiadomości

Ministerstwo Pracy przygotowało projekt ustawy uchylającej ustawę o zawodzie psychologa

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy uchylającej wadliwą ustawę z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.Jednocześnie MPiPS informuje, że trwają prace nad nową ustawą, regulującą wykonywanie zawodu psychologa.

Ustawa o zawodzie psychologa, zawierająca liczne usterki prawne, formalnie obowiązuje od 1 stycznia 2006. Mimo to faktycznie nie jest przestrzegana, gdyż przestrzeganie jej sparaliżowałoby prace psychologów, psychiatrów i działaczy ruchów samopomocowych. Ewentualne próby poprawiania obecnej, wadliwej ustawy mogłyby potrwać kilka lat (tak, jak trwały 4 lata w poprzedniej kadencji Sejmu), co skutkowałoby przedłużaniem się niedopuszczalnej sytuacji, w której obowiązuje prawo niemożliwe do przestrzegania. W tej sytuacji uchylenie ustawy wydaje się jedynym możliwym rozwiązaniem.

W uzasadnieniu MPiPS czytamy:

    "Potrzeba uchylenia ustawy wynika z faktu, iż zawiera ona bardzo wiele wad prawnych i legislacyjnych - co czyni ją praktycznie niewykonalną dla ministra do spraw pracy oraz innych podmiotów np. wojewodów, oraz samych organów samorządu zawodowego, które nie mogłyby działać bez prawidłowych regulacji prawnych.
    Na gruncie obowiązującej ustawy nie jest możliwe ustanowienie efektywnego nadzoru ministra nad wykonywaniem ustawy (jest obowiązek nadzoru, a nie ma instrumentów nadzoru).

    Ponadto minister nie mógłby wykonywać innych przewidzianych ustawą zadań np. rozpatrywać odwołania od decyzji właściwej regionalnej rady psychologów w sprawie wpisu do rejestru prywatnych praktyk psychologicznych. Jest to przepis niewykonalny, ponieważ nie ma w ustawie merytorycznych kryteriów rozpatrywania odwołań.

    Ponadto należy wskazać inne istotne mankamenty ustawy:
    • w sposób szczątkowy uregulowano odpowiedzialność dyscyplinarną - nie zapewniając jawności postępowania, udziału poszkodowanego w postępowaniu oraz nie zapewniając - możliwości odwołania do sądu powszechnego,
    • brakuje także drogi odwoławczej dla osób, którym odmówiono wpisu na listę psychologów,
    • ustawa przewiduje także powołanie tzw. Komisji Ekspertów, która de facto dubluje kompetencje Krajowej Rady Psychologów - przez co jest ciałem całkowicie zbędnym,
    • w ustawie zawarty jest wymóg odbycia stażu jako warunku prawa wykonywania zawodu - jednocześnie w żaden sposób ustawa nie określa podmiotu prowadzącego staż, jego warunków, kwalifikacji osób przyjmowanych itp.
    • w ustawie określono, że wojewoda będzie wydawał zezwolenia na prowadzenie prywatnych praktyk, co jest niezgodne z zasadami, które wprowadzają przepisy regulujące swobodę działalności gospodarczej.
    • zawarte m. in. w art. 8 ust. 9 i w art. 16 ust. 6 upoważnienia do wydania rozporządzeń nie zawierają wystarczających wytycznych dotyczących tych aktów wykonawczych, co nie wypełnia dyspozycji art. 92 ust. 1 Konstytucji RP.


    Z uwagi na to, że po wejściu w życie projektu nie będzie już instytucji "prawa wykonywania zawodu psychologa" - z ustawy - Prawo o ruchu drogowym wykreśla się przepisy dotyczące konieczności uzyskania prawa wykonywania zawodu przy wpisie na prowadzoną przez marszałka województwa listę psychologów uprawnionych do przeprowadzania badań kierowców.

    Podkreślić należy jednocześnie, że w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad przygotowaniem nowej ustawy regulującej zasady wykonywania zawodu psychologa."


Zobacz także:
projekt ustawy uchylającej ustawę o zawodzie psychologa
uzasadnienie MPiPS

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz