Gorące wiadomości

Inteligencja chroni przed stresem pourazowym

Dzieci, które w wieku 6 lat mają wyższy współczynnik inteligencji niż rówieśnicy, są mniej narażone na zespół stresu pourazowego (PTSD) po przejściu traumatycznego zdarzenia - wykazały najnowsze badania amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of General Psychiatry".

Stres pourazowy może pojawić się u każdej osoby, która przeżyła jakąś dramatyczną sytuację - wypadek samochodowy, napad rabunkowy, wojnę, zamach terrorystyczny, a nawet śmiertelną chorobę. U 30 proc. ofiar takich dramatycznych zdarzeń wstrząs pourazowy może przybrać formę patologiczną, określaną jako zespół stresu pourazowego (w skrócie PTSD). Jest to poważne schorzenie psychiczne, które objawia się zaburzeniami snu i depresją oraz napadami silnego lęku, halucynacjami i myślami na temat przykrego zdarzenia.

Naukowcy podejrzewają, że na podatność do PTSD wpływają w znacznym stopniu czynniki genetyczne, ale też płeć, rasa i status społeczno-ekonomiczny. Czynniki te mogą nawet odgrywać większą rolę w wystąpieniu wstrząsu pourazowego, niż rodzaj i powaga przykrego doświadczenia.

Aby sprawdzić, w jakim stopniu ryzyko PTSD zależy od zdolności intelektualnych, naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan w East Lansing przebadali 713 dzieci (336 chłopców i 377 dziewczynek) urodzonych w latach 1983-85 w dwóch szpitalach na terenie stanu Michigan. Jeden był położony w zaniedbanej dzielnicy miasta, a drugi w dzielnicy podmiejskiej, zamieszkanej przez klasę średnią. Gdy dzieci ukończyły 6 lat, przeszły testy na inteligencję. Od nauczycieli zebrano informacje na temat zachowania się dzieci w szkole, a od rodziców - na temat ewentualnych zaburzeń lękowych u dzieci, np. fobii.

Po ukończeniu 17 lat uczestnicy badania relacjonowali, jakie i jak wiele traumatycznych zdarzeń doświadczyli w ciągu życia. Badacze sprawdzali też, w jaki sposób wydarzenia te wpłynęły na psychikę dzieci, np. czy doprowadziły do wystąpienia zespołu stresu pourazowego. Jak stwierdzili naukowcy, do 17 roku życia niemal 76 proc. osób biorących udział w badaniu doznało jakiejś traumy, z czego u 8 proc. wystąpił zespół stresu pourazowego.

Okazało się, że dzieci, które miały wysoki współczynnik inteligencji w wieku 6 lat (IQ powyżej 115), były nie tylko mniej narażone na traumatyczne przeżycia, zwłaszcza napaść z użyciem przemocy, ale też rzadziej cierpiały na wstrząs pourazowy po traumie. Wysoki współczynnik inteligencji łagodził ryzyko wystąpienia PTSD również u dzieci bardziej narażonych na ten zespół, np. takich, które w wieku 6 lat cierpiały na zaburzenia lękowe i zaburzenia zachowania.

Na razie autorzy pracy nie potrafią wyjaśnić, na jakiej zasadzie wysokie IQ może chronić przed zespołem stresu pourazowego. Zdaniem prowadzącej badania dr Naomi Breslau, wyniki te sugerują jednak, że procesy poznawcze mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób dana osoba zareaguje na drastyczne doświadczenia w swoim życiu i jaki ślad pozostawią one w jej psychice.

W najnowszych badaniach potwierdzono też wcześniejsze obserwacje - np., że chłopcy są bardziej narażeni na traumatyczne doświadczenia, ale z kolei dziewczęta częściej niż chłopcy cierpią na zespół stresu pourazowego. Wykazano poza tym, że na drastyczne przeżycia, jak gwałt, pobicie czy napaść, częściej narażona była młodzież, która w dzieciństwie sprawiała więcej problemów wychowawczych.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz