Reklamy
Gorące wiadomości
50 tys. Polaków umiera co roku z powodu palenia
Co roku ok. 50 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu palenia tytoniu - przypomniał prof. Witold Zatoński z Fundacji Promocja Zdrowia podczas wtorkowej konferencji na temat negatywnych skutków palenia tytoniu i metod zrywania z nałogiem. Prof. Zatoński jest inicjatorem akcji "Rzuć palenie razem z nami", dzięki której ponad 3,5 mln Polaków zerwało z nałogiem. W trakcie konferencji podkreślił, że zdrowie jest najważniejszym czynnikiem rozwoju cywilizacyjnego państwa. Tymczasem - jak powiedział - Polska jest na 21. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o oczekiwaną długość życia. Najlepiej przewidywania pod tym względem wypadły w Szwecji, Belgii i Holandii.
Z badań, które przedstawił prof. Zatoński, wynika, że w Polsce pali obecnie 37 proc. dorosłych mężczyzn. W połowie lat 70. wskaźnik ten wynosił 70 proc. Jeśli chodzi o kobiety - obecnie pali ok. 26 proc. (dla porównania - w latach 80. paliło ok. 47 proc. Polek). Lepsza sytuacja pod tym względem była pod koniec lat 90., kiedy to paliło ok. 22 proc. Polek.
Jak powiedziała specjalistka w leczeniu zespołu uzależnienia od tytoniu prof. Ewa Jassem, w Europie od kilku lat panuje moda na niepalenie. Odwrotna sytuacja jest w krajach Azji - tam z roku na rok palaczy przybywa.
Uczestniczący w konferencji prezydent RP Lech Kaczyński przyznał, że był nałogowym palaczem przez 12 lat. "Paliłem bardzo dużo. Mówiono, że odpalałem jednego papierosa od drugiego. Przestałem - 12 lat już nie palę. (...) Zacząłem mając lat 17, a miałem już blisko 46, jak skończyłem" - powiedział prezydent. "Mój przykład mówi, że nawet po bardzo wielu latach rzucić można" - dodał.
W trakcie konferencji do rzucenia palenia zobowiązał się m.in. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Wstępny efekt jego zmagań z nałogiem będzie można poznać 15 listopada podczas Światowego Dnia Rzucania Palenia.
Fundacja Promocja Zdrowia powstała w grudniu 1991 roku. Głównym celem jej działania jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka wśród Polaków, szczególnie poprzez ograniczenie palenia i wymuszonego wdychania dymu tytoniowego. Działalność Fundacji ogniskuje się każdego roku wokół wydarzeń związanych z akcją "Rzuć palenie razem z nami". Istotną część działalności Fundacji stanowi również promocja właściwego sposobu odżywiania i aktywności fizycznej w ramach akcji "5 razy dziennie warzywa i owoce" oraz Programu Edukacji Tłuszczowej.
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz