Gorące wiadomości

W październikowym numerze "Charakterów"

Piotruś Pan i jego szpan
Piotruś Pan - uroczy chłopiec, który wciąż goni za marzeniami. Jego życie to ciągła zabawa, przygoda i bujanie w obłokach. Ale też wieczna ucieczka: przed prozą życia, kompromisami, ludźmi, którzy mogą od niego czegoś wymagać. Piotruś Pan to symbol niedojrzałości. Czym jednak jest dojrzałość? Przecież nie prostym zaprzeczeniem postawy "wiecznego chłopca". Nie jest dorosłością, czyli wypełnianiem obowiązków, robieniem tego, co robić się powinno... Nad istotą dojrzałości zastanawia się Zbigniew Miłuński.

Dziewczynka na wiecznośćCharaktery - okladka październikowego numeru
Odpowiednikiem "wiecznego chłopca" jest puella aeterna - "wieczna dziewczynka". Jej szczególną cechą jest unikanie wszelkiej życiowej i uczuciowej stabilizacji. "Wieczna dziewczynka" nie chce mieć dzieci, ma awersję do stałej pracy i trwałych związków ? pisze Dorota Krzemionka.

Skazani na bunt
Syn szanowanego lekarza przerywa studia medyczne i jeździ z gitarą po świecie. Rodzice zmusili go do medycyny, bo chcieli, by kontynuował tradycje rodzinne. On jest jednak przekonany, że jego życiem jest muzyka. Pochodząca z zamożnej rodziny dziewczyna cały wolny czas poświęca pracy w sklepie. Tłumaczy, że chce się usamodzielnić, udowodnić rodzicom, że jest odpowiedzialna. Oboje się zbuntowali. Czy jednak są niedojrzali? - zastanawia się Anna Cieślik.

I kto tutaj jest dojrzały?
Ona ma kolejnego męża w synu. On ma pierwszą żonę w matce. Jest to absolutnie kazirodcze psychologiczne związanie, układ wampiryczny ? o zawiłościach dojrzewania - mówi Lubomira Szawdyn.

Mały wielki terror
Gdy przychodzą na świat, są największym skarbem. Malutkie i całkiem niewinne. Gdy tylko trochę podrosną, potrafią wejść na głowę swoim rodzicom. Osaczyć ich, usidlić, sprawić, by tańczyli tak jak one ? dzieci ? zagrają ? o tym,
jak radzić sobie z małymi tyranami - pisze Hubert Czemierowski.

Lepszym źle
Zdolne, inteligentne, wrażliwe. Pracowite, sumienne, zaangażowane. Indywidualistki. Czy robią błyskawiczną karierę? Nie, najczęściej bywają ofiarami mobbingu - o osobach molestowanych psychicznie w pracy pisze Renata Mazurowska.

Kto decyduje za Ciebie?
Obserwując politykę i polityków, jesteśmy przekonani, że potrafimy być obiektywni. Że do konkretnych zdarzeń podchodzimy z dystansem i krytycyzmem. Niestety. Konstrukcja naszego umysłu sprawia, że nasze poglądy i polityczne wybory nie mają nic wspólnego z racjonalnością ? ostrzega Julita Podruczna.

Dać jej szansę!
czyli o blondynkach, matematyce i koedukacji. Blondynki wcale nie są głupsze od innych. Stają się takie dopiero wtedy, gdy ktoś im przypomni o stereotypach mówiących o ich inteligencji ? Joanna Wiśniewska, Magdalena Rowicka oraz Stanisław Górna opisują wyniki badań na temat zagrożenia stereotypem.

Jak robak został królem
Czasem legenda i historia są ze sobą tak silnie splecione, że nie sposób ich rozgraniczyć. Bywa, że w takich wypadkach to, o czym starcy bajali przy ogniskach, staje się prawdą objawioną ? taką, na bazie której powstają całe ideologie. O przypadku "afrykańskiego Napoleona" ? słynnego Czaki, pisze Krzysztof Szymborski.

Mąż spod znaku półksiężyca
Małżeństwa mieszane, zawarte przez ludzi wychowanych w różnych kulturach, są prawdziwym wyzwaniem dla tkwiących w każdym z nas stereotypów. Są lekcjami kompromisu dla małżonków i tolerancji dla ich rodzin ? pisze Alicja Puchała.

Pierwsza dama psychologii feministycznej
Tylko bardzo niezależna niewiasta mogła zmienić freudowski stereotyp kobiety jako osoby czującej się niepełnowartościową w stosunku do obdarzonego członkiem mężczyzny. Taką kobietą stała się Karen Danielsen Horney. Jej sylwetkę przypomina Cezary Domański.

Oczko w Twojej głowie
Informacje pozyskiwane przez oczy płyną w mózgu trzema różnymi, niezależnymi od siebie strumieniami. O tym, jakie to może przynieść zaskakujące skutki opowiada Piotr Przybysz.

Używanie umysłu nie boli
Eksperymenty psychologiczne pokazują, że ponad połowa z nas jest w stanie, bez żadnej refleksji, zabić człowieka. Co temu sprzyja ? wyjaśnia Dariusz Doliński.

Dojrzałość? Owszem, ale po co...
Psychologia rozumie dojrzałość na dwa sposoby. Albo jako pewien stopień zaawansowania procesu rozwoju człowieka, albo jako specyficzną formę organizacji i struktury osobowości, uważanej za zdrową lub optymalną - pisze Jerzy Mellibruda.

Rozmowy z noworodkiem
Do polskich szpitali wprowadzana jest właśnie Skala Oceny Zachowania Noworodka. Jej twórca, Berry Brazelton, przekonuje, że dzięki niej można wysłuchać i zrozumieć nowo narodzone dziecko ? relacjonuje Magdalena Chrzan.

Chore dzieci mówią "hau"
O zbawiennej dla niektórych dzieci terapii, w której ?doktor? chodzi na czterech łapach opowiada Gabriel Maciejewski.

Pod ciężarem lęku
Marzenna Kucińska w cyklu poświęconym DDA tym razem o lękach nękających dzieci alkoholików, pozostawiających w nich urazy na całe życie.

Żyć tak, by zawsze móc wybrać dobro
Czy religia ogranicza wolność? Czy nasze wybory rzeczywiście są wolne? A jeśli tak, to czy możemy przeciwstawić się Bogu? - na te i inne pytania odpowiada rabin Sacha Pecaric.

Jak co miesiąc
4 Charakterystyki 5 Psychopapka 23 Forum 31 Szymborski 61 Maruszewski 62 Peryskop 62 Psychowieści 62 W sieci 74 Prenumerata 75 Poczta 76 Książnica 78 Słowa Obrazy Dźwięki 82 Awdiejew.

Polecamy ponadto wydanie specjalne "Charakterów".

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz