Gorące wiadomości

Rodzina alkoholika nie może sama wnioskować do sądu o leczenie przymusowe

Rodzina alkoholika nadal nie będzie mogła wnioskować do sądu o przymusowe poddanie go leczeniu odwykowemu - Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązujące prawo jest zgodne z Konstytucją.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sąd może nakazać leczenie osoby, która nadużywa alkoholu i powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizuje nieletnich, uchyla się od pracy bądź systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny. Z wnioskiem o wydanie takiego nakazu może się jednak zwrócić do sądu tylko prokurator lub gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. Takiego prawa nie mają natomiast osoby prywatne, na przykład bliscy osoby uzależnionej od alkoholu.

Z takim stanem prawnym nie zgodził się Rzecznik Praw Obywatelskich i skierował w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego. W ocenie Rzecznika "nie do pogodzenia z konstytucyjnym prawem do sądu jest sytuacja, w której osoby bliskie nie mają legitymacji procesowej do samodzielnego uruchamiania postępowania mającego na celu ochronę ich życia rodzinnego przed rozkładem czy też ochronę małoletnich członków rodziny przed demoralizacją".

Opinii Rzecznika nie podzielił jednak Trybunał Konstytucyjny. W orzeczeniu wydanym 4 lipca sędziowie uznali, że obowiązujące przepisy są zgodne z Konstytucją i powinny nadal obowiązywać. Ich zdaniem "stworzenie podmiotom prywatnym, spoza systemu władzy publicznej możliwości występowania z wnioskiem o wszczęcie przed sądem postępowań o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego mogłoby pogłębiać istniejące trudności w życiu rodzinnym osoby nadużywającej alkoholu i powodować nowe konflikty, wywołując tym samym następstwa sprzeczne z celami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi".

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz