Reklamy
Gorące wiadomości
Polskie Towarzystwo Psychologiczne zwróciło się do RPO o wykładnię ustawy o zawodzie psychologa
Polskie Towarzystwo Psychologiczne zwróciło się do Rzecznika Praw Obywatelskich o wykładnię ustawy o zawodzie psychologa w związku z interpretacją zapisu art. 4 ust. 1 pkt. 4 ustawy dotyczącego uprawnień do wykonywania psychoterapii. Z zapisów ustawy wynika bowiem, że do stosowania psychoterapii uprawnieni są wyłącznie psychologowie, wpisani na listę prowadzoną przez Regionalną Izbę Psychologów. Taka jest też wykładnia ustawy, dokonana przez Minista Pracy (vide: http://www.psychologia.net.pl/inne/Kwiatkowski_do_Klucznego_24-01-2006.jpg).
W piśmie PTP czytamy m.in.:
(...) Środowisko psychoterapeutów nie będących psychologami (psychiatrzy i inne zawody uprawiające dotąd psychoterapię) wyraża ogromne zaniepokojenie, iż ustawa o zawodzie psychologa uniemożliwi im wykonywanie legalnie psychoterapii.
Polskie Towarzystwo Psychologiczne stoi na stanowisku iż ustawa o zawodzie psychologa:
- dotyczy wyłącznie psychologów, a więc wykonywania tego zawodu przez osoby posiadające dyplom magistra psychologii i spełniające pozostałe wymogi ustawowe;
- psychoterapia jest jedynie jedną z form wykonywania zawodu psychologa, co nie oznacza, iż jest zastrzeżona dla psychologów;
- przepis art. 4 ust. 4 wyraźnie wskazuje, że to minister ds. zdrowia przygotuje rozporządzenie dotyczące standardów uprawiania psychoterapii przez psychologów.
Intencją tak ustawodawcy jak i środowiska nie jest i nigdy nie było ograniczenie prawa wykonywania psychoterapii przez inne zawody dotychczas do tego uprawnione.
Niejednoznaczność wykładni omawianego przepisu stawia w szczególnie trudnej sytuacji osoby, które dotychczas nie tylko uprawiały psychoterapię, ale także uzyskały certyfikaty psychoterapeutyczne Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego uznawane przez NFZ i potwierdzające ich kompetencje w tym zakresie. (...)
Zobacz: Pismo PTP do RPO
Komentarz
Uzasadniając swoje stanowisko, Polskie Towarzystwo Psychologiczne odwołuje się do intencji ustawodawcy i inicjatorów ustawy. Jednak prawo interpretuje się zgodnie z jego literą, a nie zgodnie intencjami kogokolwiek. Urzędnicy i prokuratorzy czytając ustawę nie mogą zastanawiać się, jakie były intencje ustawodawcy, czy intencje PTP, jako inicjatora ustawy, lecz mają obowiązek wykonać ustawę zgodnie z tym, jak została zapisana.
Wykładnia ustawy dokonana przez Ministra Pracy jest prawidłowa i wynika wprost z zapisów ustawy. Z zapisów ustawy wynika bowiem jednoznacznie, że do stosowania psychoterapii uprawnieni są wyłącznie psychologowie, wpisani na listę prowadzoną przez Regionalną Izbę Psychologów.
Gdyby zapisy ustawy rzeczywiście dotyczyły tylko psychologów (jak twierdzi PTP), a nie dotyczyłyby przedstawicieli innych zawodów, to oznaczałoby to, że tylko psycholodzy są poddani szczególnym rygorom ustawy. Psycholog stosujący psychoterapię bez wpisu na listę psychologów jest zagrożony karą ograniczenia wolności lub grzywny. Natomiast (trzymając się konsekwentnie interpretacji PTP) przestawiciele wszystkich innych zawodów - nie tylko psychiatrzy, absolwenci resocjalizacji, pedagodzy, ale także np. wróżki, radiesteci, fryzjerzy, czy mechanicy samochodowi - mieliby prawo do stosowania psychoterapii bez żadnych ustawowych ograniczeń. Trudno byłoby zrozumieć wtedy, dlaczego ustawodawca ze szczególną ostrożnością podchodzi tylko do psychoterapii oferowanej akurat przez psychologów, pozostawiając całkowitą wolność w tej dziedzinie przestawicielom wszystkich innych zawodów.
Taka wykładnia ustawy uczyniłaby ustawę jeszcze bardziej absurdalną. Np. psycholog pragnący otworzyć prywatną praktykę psychologiczną, potrzebuje zgody Izby Psychologów i wojewody. Wielu psychologów może jednak wykazać się także posiadaniem innego, drugiego zawodu. Gdyby więc psycholog postanowił zaoferować psychoterapię nie jako psycholog, lecz jako przestawiciel jakiegokolwiek innego zawodu (np. jako robotnik niewykwalifikowany), mógłby zrobić to tylko na podstawie zgłoszenia do Urzędu Gminy, bez żadnych dodatkowych formalności.
Podsumowując, albo ustawa dotyczy wszystkich, a wtedy uniemożliwia stosowanie psychoterapii zarówno wróżkom, jak i psychiatrom, albo ustawa dotyczy wyłącznie psychologów, a wtedy zarówno wróżki, jak i psychiatrzy mogliby bez przeszkód uprawiać swoją działalność. Nie można jednak, bez popadania w sprzeczność, odpowiedzialnie twierdzić, że ustawa uniemożliwia stosowanie psychoterapii wróżkom, a jednocześnie - że dotyczy wyłącznie psychologów.
Zobacz także: Kontrowersje wokół ustawy o zawodzie psychologa
Źródło: inf. wł.
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz