Reklamy
Gorące wiadomości
W majowym numerze „Charakterów”
Dobrali się jak w korcu maku – mówimy o niektórych parach. Pasują do siebie jak ulał, jak dwie połówki jabłka, dwie komórki w plastrze miodu. Za takim związkiem tęsknimy, takiej bliskości szukamy. W końcu znajdujemy kogoś, komu gotowi jesteśmy ślubować: „ że Cię nie opuszczę”. Tak się zwykle zaczyna, a często kończy się rozwodem. Jak poznać, czy do siebie pasujemy? Czy da się przewidzieć, jak potoczy się nasz związek? Jakich pułapek w nim unikać? Jak się związać, by się nie rozwiązać?
Jak się związać, by się nie rozwiązać
Człowiek w ostatnich latach dokonał rzeczy nieprawdopodobnych. Stanął na Księżycu, skonstruował ludzkie serce. Ale mimo to, jego największym pragnieniem jest po prostu kochać i być kochanym. Jak dotąd jednak nikt nie odkrył, co stanowi o powodzeniu ludzkiego związku. Choć przecież próbowaliśmy – znamy wolność seksualną, kontrolę urodzin, bary dla samotnych, komputerowe serwisy randkowe… To wszystko zawodzi – każdego dnia do psychoanalityka zgłaszają się osoby ze złamanym sercem – pisze Wanda Sztander.
Scenariusze życia małżeńskiego
O tym, jak żyć, by razem żyć długo – mówi Andrzej Wiśniewski.
I na zawsze razem… nawet gdy osobno
Kiedyś żyć bez siebie nie mogli, dziś nie potrafią już żyć ze sobą, rozczarowani albo niemal obcy sobie. Co zostaje w ludziach, gdy namiętność wygasa? Czy można na nowo rozniecić ogień w dotychczasowym związku? – zastanawia się Zofia Milska-Wrzosińska.
Marzenia spełniane od ręki
„Ekstremalne metamorfozy”, „Chcę mieć znaną twarz”, „Łabędziem być”, „Chcę być piękna” – to tytuły programów, w których kamera towarzyszy przepoczwarzaniu się ludzi. Widzimy, jak skalpel zmienia ich twarze, piersi, biodra. Jak ktoś zyskuje hollywoodzkie zęby, jak wszczepia mu się włosy. Czy ci, którzy dostają nową postać, rzeczywiście stają się kimś innym? – zastanawia się Aldona Krajewska.
Obywatel wszechświata
Filozof, pisarz, biolog, psycholog, politolog, antropolog – kim był Stanisław Lem?… Człowiekiem, którego zaklasyfikować się nie dało – o wpływie Lema na współczesną naukę i własne poglądy – pisze Kazimierz Obuchowski.
Powstać z popiołów
Jest takie powiedzenie: „co cię nie zabije, to cię umocni”. Badania potwierdzają, że tak jest. Ludzie potrafią przeżyć największe dramaty i wyjść z nich silniejsi, z większą wiarą w sens życia i bardziej gotowi pomagać innym – o tym, że trauma może być pożyteczna – opowiada Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała.
Pomocne studium przypadków minionych
Cóż z tego, że mamy wiele doświadczeń, skoro nie potrafimy ich wykorzystać do rozwiązywania nowych problemów? Dominik Wieczorek i Paweł Fortuna podpowiadają, jak sprawniej korzystać ze zdobytej wcześniej wiedzy.
Różne oblicza NLP
„Artykuł »Na Lodzie Pałac« przedstawia wyjęte z szerszego kontekstu informacje o programowaniu neurolingwistycznym, a właściwie o marginesach z nim związanych” – Benedykt Krzysztof Peczko, dyrektor Polskiego Instytutu NLP polemizuje z zamieszczonym w ubiegłym miesiącu artykułem Tomasza Witkowskiego.
Kolumb psychologii
Psychoanaliza stała się dla niego kluczem do sławy i przepustką do nieśmiertelności w historii nauki. Raczej nie zasłużył na to, by nazwać go Kopernikiem psychologii, ale miano Kolumba tej dziedziny wiedzy z pewnością można mu przyznać – o Zygmuncie Freudzie pisze Cezary Domański.
Analiza psychoanalizy
„Każdy jest biseksualny, każdy chłopak chce zabić swego ojca i uprawiać seks ze swoją matką, każda kobieta podświadomie pragnie posiadać penisa. Wszystkie te poglądy zostały wynalezione przez Freuda i prawie każdy z nich został odrzucony, nawet przez tych, którzy w technice Freuda odnajdują pewną użyteczność” – Tomasz Witkowski analizuje psychoanalizę i postać jej twórcy.
Sarmatyzm: pułapki rzekomej doskonałości
Wybujały indywidualizm, pomieszany z ksenofobicznie zabarwionym anarchizmem i niesłychanie wprost wysokim poczuciem własnej wartości. Przekonanie o własnej wyższości wobec innych narodów. Ideologicznie podbudowany eurosceptycyzm – tak szkicuje obraz szlachcica Sarmaty Maciej Dymkowski. I zwraca uwagę na to, że ta trudna do propagowania postawa życiowa wciąż jest w Polakach obecna i nawet stawiana jako wzór do naśladowania.
Zaufaj swojej głowie
Czasem ktoś od razu zdobywa nasze pełne zaufanie, w innych przypadkach już od początku znajomości intuicyjnie przeczuwamy, że tej osoby zaufaniem nie można obdarzyć. Jakie są źródła poczucia zaufania, czy można je wzbudzić, używając specjalnego eliksiru? – odpowiedź na to pytanie daje Anna Sopel.
Pomieszanie zmysłów
Dla niektórych ludzi każde słowo ma swój własny kolor. Dla innych tylko cyfry mają barwy. U kolejnych dźwięki wywołują wrażenia dotykowe. O synestezji – zjawisku, które może wzbogacać odbiór świata, ale i doprowadzać do rozpaczy – pisze Bartłomiej Wrzałka.
Seks nie wisi w powietrzu
Po co chodzimy ze sobą do łóżka? Czy seks wiąże na trwałe? Czy ona zawsze powinna chcieć, a on móc? Co zrobić, gdy namiętność mija? – m.in. na te pytania odpowiada Wiesław Sokoluk.
Pociąg do ryzyka
Pilot czy księgowy – kto jest bardziej atrakcyjny? Nie ma wątpliwości, że kobiety wybiorą pilota, bo wolą mężczyzn skłonnych do ryzyka. Mężczyźni wiedzą o tym i dlatego ryzykują – na drogach, w biznesie, czy nawet kładąc się przed rozpędzoną lokomotywą – pisze Ryszard Studenski.
Słowa, które leczą
„Na tej sali mamy dwie wątroby i jeden żołądek” – to nie początek anegdoty, a autentyczna wypowiedź lekarza opisującego schorzenia ludzi, których miał leczyć. Specjalizacja w medycynie i coraz doskonalsze możliwości diagnozowania przyczyniają się do tego, iż pacjent traktowany jest przedmiotowo – jako kolejny chorobowy przypadek. Lekarze leczą narządy, a zapominają o ich właścicielach – uważa Teresa Świrydowicz.
Gdy stres ściska serce
Ludzie o osobowości typu D – stresowej – wciąż się zamartwiają, ciągle odczuwają napięcie. Pesymistycznie patrzą na świat, mają skłonności do depresji, a także niskie poczucie własnej wartości. Obwiniają się o wszystko, nie potrafią dzielić się emocjami. To niszczy ich zdrowie. Typ D jest znacznie bardziej narażony na choroby serca, częściej doskwiera mu nadciśnienie, łuszczyca i wrzody – ostrzega Nina Ogińska-Bulik.
Polska psychologiczna
Gdzie i na jakich warunkach można studiować psychologię? Jakie specjalizacje są do wyboru? – informator dla tych, którzy będą walczyć o indeksy.
Człowiek, który w rubryce „zawód” wpisywał nazwisko
Czy dziś w Polsce czyta się poezję Stanisława Jerzego Leca? Na czym polega dojrzewanie jego twórczości i dojrzewanie do jego twórczości? Czym są czy byłyby, gdybyśmy do nich wrócili, jego myśli i wiersze? – zastanawia się Lidia Kośka.
Źródło: inf. wł.
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz