Reklamy
Gorące wiadomości
Inteligencja zależy od dojrzewania kory mózgu
Poziom inteligencji ludzi zależy od tempa zmian, jakie zachodzą w korze mózgu w dzieciństwie i okresie dojrzewania - wskazują najnowsze wyniki amerykańsko-kanadyjskich badań. Artykuł na ten temat zamieszcza najnowszy numer tygodnika "Nature". "Nasze obserwacje można uznać za potwierdzenie wcześniejszych badań, z których wynika, że różnice w inteligencji są związane raczej z przebiegiem rozwoju mózgu niż z jego rozmiarami" - komentują autorzy najnowszej pracy.
Naukowcy pod kierunkiem dr Philipa Shawa z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Bethesda (stan Maryland) i z Uniwersytetu McGilla w Montrealu wykorzystali technikę rezonansu magnetycznego do rejestrowania zmian w rozwoju mózgu u 307 dzieci. Mózgi pacjentów badano systematycznie, co dwa lata, przez cały okres dorastania, tj. między 5. a 19. rokiem życia.
Poziom ich inteligencji oceniano za pomocą serii testów sprawdzających wiedzę i rozumowanie. Na tej podstawie badanych podzielono na trzy grupy: o najwyższym współczynniku inteligencji (IQ), tj. 121-145, wysokim IQ - od 109 do 120 oraz przeciętnym IQ - od 83 do 108.
Okazało się, że u dzieci z najwyższym współczynnikiem inteligencji kora mózgu przechodziła najbardziej dynamiczne zmiany w okresie dojrzewania. Chodzi tu zwłaszcza o korę przedczołową, która jest centrum odpowiedzialnym za myślenie abstrakcyjne, planowanie i za inne funkcje poznawcze mózgu.
Początkowo kora dzieci z najwyższym IQ była stosunkowo najcieńsza, jednak w okresie od 7. do 11. roku życia grubiała szybciej niż u dzieci z wysokim i średnim IQ. Początkowo grubsza kora dzieci ze średnim ilorazem inteligencji osiągała swoje maksimum wcześniej, bo już w wieku 8 lat.
Zdaniem naukowców, wygląda na to, że czas pogrubiania się kory odgrywa krytyczną rolę w rozwoju zdolności umysłowych człowieka - im jest dłuższy, tym lepiej rozwijają się obwody nerwowe odpowiadające za procesy myślowe.
W późniejszym okresie dojrzewania kora mózgu traciła na grubości u wszystkich dzieci, ale najsilniejsze zmiany odnotowano znowu w grupie z najwyższym IQ. Jak tłumaczą naukowcy, grubość kory zmniejszała się w wyniku niszczenia nieużywanych neuronów i połączeń między nimi. Jest to kolejny etap dojrzewania mózgu, który ma na zwiększyć jego sprawność i efektywność.
"Nasze badania potwierdzają, że inteligencja nie jest związana z całkowitą masą tkanki nerwowej mózgu, ale z dynamiką dojrzewania kory mózgowej" - wyjaśnia dr Shaw. Innymi słowy, ludzie o bardzo "giętkim" umyśle mają też bardzo "elastyczną" korę mózgu - dodaje badacz.
Teraz naukowcy zamierzają szukać genów, które mogłyby mieć wpływ na sposób dojrzewania kory mózgu. Shaw podkreśla jednak, że proces ten jest najprawdopodobniej wypadkową współdziałania genów i czynników środowiskowych.
Źródło: http://onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz