Reklamy
Gorące wiadomości
Plastry przeciw depresji
Plasterki na skórę, zawierające znany od dawna lek przeciw ciężkiej depresji, zostały dopuszczone na amerykański rynek przez amerykański Urząd Kontroli Żywności i Leków (FDA). Dzięki temu lek - zaliczany do tzw. inhibitorów MAO - można będzie podawać w bardzo niskich dawkach, które nie wymagają żadnych restrykcji dietetycznych.
Plasterki są efektem pracy naukowców z amerykańskiej firmy farmaceutycznej Somerset Pharmaceuticals Inc. z siedzibą w Tampa na Florydzie. FDA zatwierdziła je warunkowo już w 2004 roku, ale przed ich dopuszczeniem na rynek zażądała większej liczby danych naukowych pochodzących z przeprowadzonych testów. Plasterki (o handlowej nazwie Emsam) są nową wersją starego leku na depresję - selegiliny, należącego do tzw. inhibitorów monoaminooksydazy (inhibitorów MAO).
Stosowanie leków z tej grupy wiąże się ze ścisłymi ograniczeniami dietetycznymi, gdyż w połączeniu z niektórymi pokarmami, zawierającymi monoaminę o nazwie tyramina, inhibitory MAO mogą powodować nagły wzrost ciśnienia krwi i częstotliwości pulsu, silne bóle głowy, a nawet zburzenia w pracy serca.
Do "zakazanych" pokarmów zalicza się m.in. sery, wędzone mięso, piwo, drożdże, różne produkty mleczne, np. jogurty, oraz ogólnie produkty konserwowe lub podlegające fermentacji.
Dlatego naukowcy dążyli do opracowania takiej wersji leku, która pozwoliłaby na stosowanie najniższej możliwej dawki inhibitora MAO bez żadnych restrykcji żywieniowych. Teraz, dzięki pozwoleniu FDA, na amerykańskim rynku będą dostępne plasterki z najniższą dzienną dawką leku - 6 miligramów.
Oprócz tego w sprzedaży znajdą się dwie wersje z wyższymi dawkami inhibitora MAO (9 i 12 miligramów na dzień), które na opakowaniach będą miały zamieszczone odpowiednie przeciwwskazania dietetyczne.
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz