Reklamy
Gorące wiadomości
PFP zachęca organizacje zrzeszające psychologów do aktywności w sprawie ustawy o zawodzie psychologa
Polska Federacja Psychoterapii informuje, że 25.01.2006r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie poświęcone funkcjonowaniu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, na które zaproszono tylko niektóre organizacje zawodowe.
Polska Federacja Psychoterapii uważa, że warto, aby wszystkie organizacje psychologiczne, w oparciu o konstytucyjną równość stowarzyszeń podjęły działania zmierzające do:
- Uzwględnienia ich w konsultacjach społecznych dotyczących ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów
- Włączenia do Komitetu Organizacyjnego Izb Psychologicznych
- Zamieszczenia w Wykazie Ogólnopolskich Stowarzyszeń Zrzeszających Psychologów i Związków Zawodowych.
Pisma należy kierować do Ministra Pracy i Polityki Społecznej Krzysztofa Michałkiewicza na adres:
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
00-513 Warszawa
ul. Nowogrodzka 1/3/5
Lista głównych problemów dotyczących funkcjonowania ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów:
- Rozwiązanie problemów świadczenia psychoterapii – z posiadanej przez departament opinii prawnej (radca prawny Cezary Gawlas - Biuro Dyrektora Generalnego) wynika, że w obecnym stanie prawnym psychoterapię wykonywać mogą jedynie psycholodzy, co wobec faktu świadczenia psychoterapii przez osoby nie będące psychologami (np. lekarze, socjolodzy) wymaga kompleksowej regulacji ustawowej odnoszącej się tylko do wykonywania tego rodzaju usług.
- Staż – kwestia rozstrzygnięcia w ustawie, kto jest podmiotem finansującym staż oraz zamieszczenia w ustawie delegacji dla Ministra Pracy i Polityki Społecznej do wydania rozporządzenia (po konsultacji z Krajową Radą Psychologów) określającego ramowy program stażu.
- Uznawanie kwalifikacji – za uznawanie kwalifikacji psychologów z UE/EOG odpowiada minister właściwy ds. pracy. Zgodnie z art. 4a ust. 3 ustawy o działach administracji rządowej minister może upoważnić w drodze rozporządzenia do uznawania kwalifikacji zawodowych organ samorządu zawodowego.
- Kwestia braku nadzoru ministra nad samorządem zawodowym psychologów rodzi skutki polegające na braku możliwości odwołania do ministra, w przypadku, kiedy taka możliwość nie wynika bezpośrednio z ustawy o zawodzie psychologa (art. 63 ust. 2, art. 9 ust.2 ustawy). Dlatego konieczna jest zmiana brzmienia art. 6 na, np.: „Nadzór nad samorządem zawodowym psychologów w granicach określonych w ustawie sprawuje minister właściwy ds. pracy”.
- Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy do prowadzenia indywidualnej praktyki psychologicznej konieczne jest uzyskanie zezwolenia wojewody. Zdaniem departamentu, w celu skrócenia i uproszczenia procedury rezygnacja wymogu uzyskania zezwolenia od wojewody wydaje się być dobrym rozwiązaniem.
- Wyjaśnienie zagadnienia: jakie kryteria planuje przyjąć środowisko psychologiczne w wykonywaniu art. 63 ust.2.
- Umieszczenie w nowelizacji odniesienia do ustawy o zawodach uznania nabytych w państwach członkowskich UE kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.
- Nowelizacja art. 88 Kodeksu Spółek Handlowych w kierunku uzupełnienia katalogu podmiotów upoważnionych do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki partnerskiej.
- Doprecyzowanie kwestii, na czym polega świadczenia usług psychologicznych – art. 4 ust. 1 (po konsultacji merytorycznej ze środowiskiem psychologów).
Zobacz także:
Powstaje Komitet Organizacyjny Izb Psychologów
Kontrowersje wokół ustawy o zawodzie psychologa
Źródło: PFP
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz