Gorące wiadomości

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Lublinie i Zamościu

Już 13 września w piątek startuje kolejna odsłona największej imprezy promującej czytelnictwo. "Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki" zawita do Lublina, gdzie gościć będzie do niedzieli 15., natomiast w sobotę 14. września odbędą się spotkania i warsztaty w Zamościu.

W obu miastach odbędą się wystawy, przekaźniki książkowe i "Ostry Dyżur Literacki".

Założeniem Festiwalu jest angażowanie w działania całych rodzin, dlatego właśnie przewaga imprez zaplanowana jest na weekend. - "Rodzina to miejsce, gdzie utrwalają się pozytywne nawyki czytelnicze, a książka może stać się pretekstem do wspólnych zabaw, rozmów, może kształtować i wzmacniać relacje" - wyjaśnia dyrektor Festiwalu, Agnieszka Karp-Szymańska.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału nie tylko rodziców z dziećmi, ale także dziadków. Bo choć to oni właśnie mają najwięcej czasu dla dzieci i są w stanie poświęcić im wiele uwagi, to jednak w naszym zabieganym, zmieniającym się z dnia na dzień świecie, często muszą walczyć o uwagę wnuka i konkurować z nowymi technologiami.

Festiwal rozpoczyna wernisaż instalacji wystawienniczej: "Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje". To próba przybliżenia publiczności szerszego spektrum twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki ze szczególnym ukłonem w stronę najmłodszych. Jest zainspirowana jego sposobem myślenia o książce, bazuje na ciągłym dialogu z odbiorcą, wielowątkowości oraz przenikaniu się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu. Trzon stanowić będzie interaktywna "wyspa" dla najmłodszych - zestawione ze sobą plansze, które utworzą rodzaj labiryntu - opowieści, gdzie wielopoziomowa narracja będzie impulsem do podążania wciąż dalej i poznawania kolejnych bohaterów. Motywem przewodnim będzie obecna w twórczości Butenki, tytułowa "dziura". Czasem będzie to mysia norka, w której można się schować, innym razem dziurka od klucza, przez którą da się zobaczyć więcej, a kiedy indziej dziura w serze albo dziupla w pniu.

W kolejne dni dzieci spotkają najznakomitszych autorów i ilustratorów. Wszystkie spotkania zostały przygotowane w interaktywnych formach, które mają angażować, a czasami także zaskakiwać młodego czytelnika.

Wśród gości festiwalu: Bohdan Butenko, Tomasz Jastrun, Wojciech Cesarz, Renata Piątkowska Joanna Fabicka, Tomasz Samojlik, Piotr Socha, Marcin Bruchnalski, Małgorzata Swędrowska, Agnieszka Tyszka, Dominika Czerniak - Chojnacka, Jarosław Kaczmarek.

Na festiwalu zapowiedział też swoją obecność Tomasz Karolak, który będzie czytał dzieciom, a także gość niezwykły - Gruffalo, bohater popularnych książek Julii Donaldson.

Szczególnie ciekawą propozycją jest "Ostry Dyżur Literacki", podczas którego w scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich będą diagnozować nietolerancje czytelnicze oraz rekomendować wartościowe książki dobrane indywidualnie do wieku, preferencji i dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Na dzieci czeka także "Drzewo opowieści", warsztat "Gigantycznej kaligrafii" warsztat o marzeniach i strachu na podstawie "Czarnoksiężnika z Krainy Oz", organizowane we współpracy z Domem Słów oraz wiele, wiele innych .

Cały program dostępny jest na stronach www:
Lublin:
http://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin/
Zamość:
http://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-zamosc/

Opublikowano: 2019-09-04

Źródło: czasdzieci.pl


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz