Gorące wiadomości

Nasycone kwasy tłuszczowe w mózgu nasilają depresję

Badania na myszach pokazały, że nasycone kwasy tłuszczowe przedostają się do mózgu, a tam zaburzają przekazywanie ważnych sygnałów, nasilając depresję - podaje TVP Info. Odkrycie m.in. pokazuje, że lepiej nie poprawiać sobie nastroju tłustymi potrawami. Choć od dawna znany był związek otyłości z depresją, to mechanizm stojący za tą zależnością był słabo zrozumiany.

Otyli pacjenci m.in. gorzej reagują na leczenie, później następuje u nich poprawa i jest ona słabsza. Naukowcy z University of Glasgow na łamach pisma "Translational Psychiatry" pokazali właśnie, jak dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe przyczynia się do rozwoju depresji.

U zwierząt karmionych dietą złożoną w 60 proc. z tłuszczów naukowcy zauważyli napływ potencjalnie szkodzących kwasów do podwzgórza - części mózgu, której praca w depresji ulega zaburzeniu. Te pochodzące z tłuszczów związki bezpośrednio zaburzały przekazywanie sygnałów ważnych dla pracy mózgu.

Podobnie jak tłusta dieta działała też genetyczna mutacja, która predysponowała myszy do rozwoju otyłości.

- To pierwszy raz, kiedy ktoś zaobserwował bezpośredni skutek działania bogatej w tłuszcze diety na przekazywanie sygnałów w obszarze mózgu związanym z depresją. Badanie to może stanowić początek drogi do wyjaśnienia, jak i dlaczego otyłość jest powiązana z depresją i jak potencjalnie możemy lepiej leczyć cierpiących na te schorzenia pacjentów - podkreśla główny autor badania prof. George Baillie.

Odkrycie to także przestroga przed poprawianiem sobie nastroju z pomocą jedzenia.

- Zwykle posługujemy się tłustym jedzeniem, aby się lepiej poczuć, ponieważ dobrze nam ono smakuje. Jednak w długiej perspektywie prawdopodobnie doprowadzi to do pogorszenia nastroju - przestrzega specjalista.

Opublikowano: 2019-05-19

Źródło: TVP Info


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz