Gorące wiadomości

Polski konsul wezwany do opuszczenia Norwegii za walkę w obronie polskich dzieci

Norweskie MSZ poinformowało, że podjęło decyzję o wydaleniu z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Polski dyplomata znany jest z walki z norweskim urzędem ds. dzieci Barnevernet o prawa polskich dzieci.

- Możemy potwierdzić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Polskę do odwołania tego konsula - powiedziała agencji NTB rzeczniczka norweskiego MSZ Ane Haavardsdatter Lunde.

Według rzeczniczki norweskiego MSZ "przyczyną decyzji o wydaleniu jest niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych". Polski dyplomata ma trzy tygodnie na opuszczenie Norwegii.

Sławomir Kowalski, który jest kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez Barnevernet, czyli norweski urząd ochrony dziecka. Działalność tego urzędu została negatywnie oceniona przez Komisję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oraz polski Urząd do spraw Cudzoziemców. W tym ostatnim przypadku chodziło o udzielenie azylu na terytorium RP obywatelce Norwegii prześladowanej przez Barnevernet.

W 2016 roku Kowalski został "Konsulem Roku" w konkursie organizowanym przez polskie MSZ "za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych".

Rolę konsula Kowalskiego w obronie polskich dzieci przed Barnevernet przypomniał wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik:
- "Pan Konsul Sławomir Kowalski pomógł wielu naszym Rodakom, zwłaszcza dzieciom. Dziś otrzymałem prośbę, żeby to publicznie wypowiedzieć, co z przyjemnością robię. To jeden z najbardziej empatycznych dyplomatów i mam nadzieje, ze decyzja władz norweskich zostanie zmieniona."

Latem 2018 r. polskojęzyczne media w Norwegii informowały o powstrzymaniu konsula Sławomira Kowalskiego siłą przez norweską policję przed spotkaniem z małoletnim obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Sześciolatek był przetrzymywany przez Barnevernet wbrew decyzji kompetentnych w tej sprawie władz na terenie Norwegii.Wydalenie polskiego konsula może być też odwetem władz Norwegii za udzielenie w Polsce azylu Silje Garmo - obywatelce Norwegii. Norweżka uciekła z czteromiesięczną wówczas Eirą do Polski w maju 2017 r. po tym, gdy została ostrzeżona przez przyjaciół, że prawdopodobnie jej dziecko zostanie wkrótce jej odebrane. Barnevernet zarzucał Norweżce m.in. nadużywanie paracetamolu i przewlekłe zmęczenie. W 2018 roku polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych udzieliło Silje Garmo i jej córeczce Eirze azylu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z powodu naruszenia jej praw i wolności w Norwegii przez Barnevernet (urząd ds. dzieci).

Opublikowano: 2019-01-21

Źródło: TVP Info


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz