Gorące wiadomości

Surfing w walce z traumą (bezpłatne VOD)

Wielu żołnierzy wraca z misji wojennych z traumą. Cierpią na depresję lub ataki paniki. Diagnoza to często zespół stresu pourazowego. Leczenie nie zawsze pomaga. W Anglii rozpoczęto nową terapię traumy: podczas kursów surfowania w Kornwalii weterani wojenni pomagają sobie nawzajem odnaleźć drogę do lepszego życia.

Opowieść Alana o cierpieniu zaczyna się po misjach w wojnie o Falklandy i dwóch Wojnach nad Zatoką. Żołnierz Marynarki Wojennej jest coraz bardziej agresywny, ma problemy ze snem i często zachowuje się impulsywnie. Kilka lat później, po próbie samobójczej, w końcu otrzymuje diagnozę: cierpi na złożone zaburzenie stresu pourazowego. Jego zbawieniem staje się organizacja charytatywna Surf Action w Kornwalii, która specjalizuje się w pomocy weteranom wojennym. Kiedy Alan surfuje, nie czuje już gniewu ani strachu. Liczy się tylko jedno: następna fala.

Inne organizacje pomocowe również uznały, że surfowanie nie leczy zrujnowanych żołnierzy, ale może złagodzić objawy stresu pourazowego. Na lekcjach surfingu w Bude w Kornwalii weterani pomagają sobie nawzajem. Większość uczestników inicjatywy Operation Surf UK, w tym byli żołnierze, po raz pierwszy znajdują się na desce surfingowej. Czy sporty wodne pomagają im, przynajmniej chwilowo, uciec przed wojną w ich głowach?

Alan w każdą niedzielę pracuje jako wolontariusz dla "Family Ocean Therapy" Surf Action. Tam Alan pomaga także weteranowi Simonowi. Simon dużo pił, często bywał głośny i porywczy, któregoś razu wyprowadził się z domu na kilka tygodni, bo nie mógł znieść hałasu swoich dzieci. W końcu jednak znalazł pomoc w surfowaniu. Swoim młodszym dzieciom chce teraz dać to, czego nie dał rady dać starszym: dobrego ojca.ARTE PO POLSKU to część projektu ARTE EUROPE (współfinansowanego ze środków unijnych) mającego na celu dotarcie do jak najszerszej grupy osób poprzez udostępnianie programów w różnych językach. Programy ARTE dostępne są w internecie za darmo - jest wersja francuska, niemiecka, angielska, hiszpańska, a od listopada 2016 również polska.

ARTE PO POLSKU oferuje bezpłatnie najciekawsze programy z ramówki ARTE TV, poświęcone bardzo różnorodnym tematom, jak: społeczeństwo, kultura i sztuka, filmy popularno-naukowe, podróżnicze, etc. Są to dokumenty, reportaże i magazyny. Ofertę uzupełniają relacje z koncertów (muzyka klasyczna i współczesna).

Opublikowano: 2019-01-12

Źródło: ARTE PO POLSKU


Zobacz więcej wiadomościNapisz swój komentarz
Zobacz komentarze CzytelnikówZobacz więcej komentarzy