Gorące wiadomości

Homo erectus jadł warzywa

Badania śladów na zębach sugerują, że homo erectus żywił się twardymi, podziemnymi częściami roślin - podaje australijski serwis internetowy ABC Science News. Według przeprowadzonych przez naukowców analiz uzębienia, homo erectus spożywał twarde, ale kruche i chrupiące kawałki pożywienia, podczas gdy wcześniejsi człekokształtni preferowali pokarm bardziej miękki.

Homo erectus żył w okresie od 2 mln do 400 tys. lat temu i jest pierwszym znanym człekokształtnym chodzącym w pozycji wyprostowanej i używającym narzędzi.

Badacze porównali mikroślady na 18 zębach należących do przedstawicieli homo erectus i homo habilis. Wśród śladów na zębach homo erectus stwierdzono zadrapania powstałe wskutek jedzenia twardego pokarmu oraz ubytki wynikające ze spożywania chrupkich posiłków.

Według oceny Petera Ungara, profesora antropologii na Uniwersytecie w Arkansas, ślady na badanych zębach są typowe dla pokarmu różnego rodzaju. "Kiedy je się coś twardego, najbardziej efektywnym sposobem rozdzielenia pożywienia na kawałki nadające się do połknięcia jest rozcięcie pokarmu zębami. Podczas bocznych ruchów szczęk i tarcia zębów powstają na zębach charakterystyczne zadrapania" - stwierdził profesor Ungar.

W przypadku pokarmu chrupkiego, takiego jak orzechy, nasiona, korzenie czy bulwy, ruch szczęk i wynikające stąd ślady na zębach są innego rodzaju. Zęby dolne uderzają o zęby górne, miażdżąc nasiona czy korzenie, a ślady na zębach mają charakter punktowych ubytków. Na uzębieniu przedstawicieli gatunku homo erectus stwierdzono ślady obu rodzajów.

Różnice między homo habilis a homo erectus sugerują, że ten drugi gatunek koncentrował się na twardszym pokarmie. Badacze przypuszczają, że może mieć to związek ze zmianami klimatu, jakie zaczęły zachodzić w Afryce ok. 2,5 miliona lat temu. Ochłodzenie i wysuszenie, które dotknęło Afrykę, spowodowało przekształcenie wielu terenów leśnych w stepowe. Mogło to zmusić przedstawicieli gatunku homo erectus do urozmaicenia dotychczasowej diety, opartej na owocach zrywanych z drzew.

Szczegółowe wyniki badań zespołu naukowców pod kierunkiem prof. Ungara zostaną opublikowane w "Journal of Human Evolution".

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz