Gorące wiadomości

"Niegrzeczny" gen u dzieci z ADHD

Obecność specyficznego wariantu genu oraz mała masa ciała po urodzeniu podnoszą ryzyko wczesnego pojawienia się zachowań aspołecznych u nadpobudliwych dzieci - wskazują badania, o których informuje pismo "Archives of General Psychiatry". Najnowsze badania dotyczyły dzieci z ADHD, czyli z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeniami koncentracji uwagi.

Schorzenie dotyczy około 5-10 proc. dzieci w wieku szkolnym. Dziecko z ADHD ma wszelkie cechy tzw. niegrzecznego dziecka - ciągle się wierci, dużo mówi, często wtrąca się do rozmów innych, przeszkadza kolegom w klasie, ma trudności ze skupieniem uwagi, często nieumyślnie psuje i gubi różne rzeczy, łatwo ulega różnym urazom.

Zachowanie to nie wynika jednak ze złej woli dziecka, ale z przyczyn biologicznych, które nie są jeszcze dokładnie poznane. Wiadomo, że podłożem ADHD są m.in. czynniki genetyczne oraz zmiany w strukturze mózgu.

Charakterystyczne dla ADHD też występowanie zachowań agresywnych i aspołecznych. Dlatego, mimo prawidłowego rozwoju intelektualnego, schorzenie prowadzi do problemów w nauce, w kontaktach z rówieśnikami i trudności z przystosowaniem społecznym.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff (Walia) odkryli, od jakich czynników zależy wczesne pojawienie się zachowań aspołecznych u dzieci z ADHD.

Badaniami objęto 240 dzieci, u których zdiagnozowano ADHD. Poddano je testom oceniającym współczynnik inteligencji i nasilenie zachowań antyspołecznych. Przeanalizowano również sekwencję genu COMT, który bierze udział w regulowaniu pracy mózgu. Wpływa bowiem na poziom dwóch neuroprzekaźników - dopaminy i noradrenaliny, które przekazują informacje między neuronami.

Okazało się, że dzieci, które miały niewielką mutację w genie COMT oraz te, które ważyły mało po urodzeniu (mniej niż 2,5 kg) przejawiały zachowania antyspołeczne wcześniej, niż reszta badanych. Obecność obydwu czynników wywierała tu jednak najsilniejszy wpływ.

Zdaniem badaczy, dowodzi to, że obecność specyficznego wariantu genu COMT może zwiększać podatność dzieci z ADHD na niekorzystny wpływ czynników prenatalnych, które przejawiają się małą masą ciała noworodka.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz