Gorące wiadomości

"Dzicy" - ludzkie ZOO (film VOD)

W latach 1810-1940 w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Japonii przedstawiano ludzi z odległych krajów jako "prymitywnych dzikusów". Podczas licznych wypraw złapano ponad 35 000 takich osób. Ludzie wystawiani byli przez innych ludzi w parkach, cyrkach, teatrach, salach anatomicznych, na wystawach kolonialnych i światowych... Od połowy XIX wieku do II wojny światowej "ludzkie zoo" odwiedziło około 1,5 mld osób. "Dzicy" byli postawiani na tym samym poziomie co zwierzęta. Dzieci, kobiety, mężczyźni występowali, by promować hierarchię ras, uzasadniać kolonizację świata...

Dlaczego cieszyło się to takim powodzeniem? To proste.

W "zoo" oglądano dzikich z odległych, niezwykłych krain, którzy od dawna fascynowali egzotyzmem. Pokazywani jako nienormalni, zdeformowani, kultywujący dziwne zwyczaje, na przykład kanibalizm... Teraz po raz pierwszy można było ich zobaczyć na żywo. Proszono ich o odgrywanie fikcji: udawanie kanibali, mimo iż wcale nimi nie byli. Z powodu ludzkich zoo, rasizm stał się powszechny, zwyczajny. Przychodziło się obejrzeć "dzikusów", egzotycznych i przerażających. Wyreżyserowanych.

Ludzkie zoo swoją największą popularność osiągnęły w latach 70. XIX wieku, w początkowym okresie imperializmu.

Wykorzystując wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, na filmie pokazano, jak rasizm zyskał na popularności w Europie Zachodniej i stał się tam powszechny dzięki ludzkim ogrodom zoologicznym. Przypominamy ten fragment zapomnianej historii ludzkości i śledzimy losy sześciu zapomnianych "ludzkich eksponatów".

Na kanale ARTE PO POLSKU do 28 listopada dostępny jest film pt. "Dzicy - ludzkie ZOO".

Opublikowano: 2018-06-17

Źródło: Arte po polsku


Zobacz więcej wiadomościŻaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz