Reklamy
Gorące wiadomości
Jak zwalczyć agresję w szkołach?
Dyskryminowana, zbuntowana i bezradna ? tak często czuje się młodzież w gimnazjum czy liceum. W tym wieku uczniowie tworzą pierwsze grupy i uczą się umiejętności społecznych. I to właśnie wtedy należy identyfikować przejawy dyskryminacji w grupach rówieśniczych i eliminować zachowania wykluczające. O tym jak zwalczyć agresję w szkołach mówi dr Małgorzata Wójcik, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Katowicach.
Dlaczego "dobre dzieciaki" nie bronią ofiary, a często nawet okazują swoje poparcie oprawcy? Jak tworzy się hierarchia klasy? Skąd biorą się gwiazdy klasowe, loże szyderców i wykluczeni pełniący role kozłów ofiarnych? ? Zbadaliśmy, jak uczniowie i nauczyciele postrzegają przemoc szkolną, jak interpretują jej przyczyny i konsekwencje dla ofiar i świadków prześladowania ? mówi dr Małgorzata Wójcik, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Katowicach. ? Dowiedzieliśmy się, że w zapobieganiu agresji szkolnej kluczową rolę odgrywa świadek przemocy i praca nauczycieli właśnie z nim a nie agresorem i ofiarą ? dodaje.
Brak reakcji na przemoc to sygnał dla oprawcy, że może bezkarnie działać, a dla innych, że sytuacja nie wymaga ich interwencji. Napastnik atakuje, aby zyskać silną pozycję w klasie. Świadkowie nie reagują, ponieważ dochodzą do wniosku, że skoro nikt nie protestuje to wszyscy popierają ten akt przemocy. Pozostali nie działają samotnie, żeby się nie narazić innym i nie stracić bezpiecznej pozycji w klasie.
? Jeśli świadkowie nie będą wzmacniać zachowań agresora, okazywać mu uwagi i poklasku, nie będzie miał powodu i motywacji by dręczyć ofiarę ? nic tym nie osiągnie. Na tym bazuje Interwencja Edukacyjna "Bliżej" ? mówi dr Małgorzata Wójcik.
Naukowcy Uniwersytetu SWPS w Katowicach stworzyli, wraz z uczniami i nauczycielami, program lekcji dla pierwszej klasy gimnazjum i liceum, który pomaga wychowawcy w zarządzaniu grupą rówieśniczą, wpływając w sposób pośredni na mechanizmy odpowiedzialne za agresję.
Interwencja Edukacyjna "Bliżej" to program poświęcony ograniczaniu zjawiska marginalizacji, wykluczania i prześladowania rówieśników w społeczności klasy szkolnej. Celem głównym projektu było stworzenie i wdrożenie w szkołach gimnazjalnych programu lekcji wychowawczych, powodującego zmniejszenie gotowości do wykluczania i prześladowania jednostek z grupy rówieśniczej. Program został stworzony w oparciu o teorię roli świadka mówiącej o tym, że aby zapobiegać przemocy w szkole należy pracować ze świadkami.
Lekcje podzielone są na trzy części: wzajemne poznanie, integracja i tworzenie zespołu, empatyczne postrzeganie wykluczanej jednostki. Część pierwsza ułatwia uczniom poznanie, druga pomaga w wypracowaniu zasad funkcjonowania w klasie, natomiast trzecia zawiera scenariusze uświadamiające związek pomiędzy działaniem i zachowaniem a konsekwencjami dla zespołu klasowego i jednostek.
Program pomaga nowo powstającej grupie stworzyć zgrane i wspierające się środowisko, w którym uczniowie sami zapobiegają zachowaniom antyspołecznym we własnym gronie. Młodzież w takich zespołach klasowych, w których czuje się bezpiecznie, chętniej chodzi do szkoły i osiąga lepsze wyniki w nauce.
Więcej informacji na temat Interwencji Edukacyjnej "Bliżej" można znaleźć na stronie: http://blizej.org/
Opublikowano: 2016-09-07
Źródło: CP SWPS
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
Jak zwalczyć agresję w szkołach?
Autor: fatum Data: 2016-09-08, 21:02:52 OdpowiedzTo dobra wiadomość,że można coś sensownego zrobić dla innych.Pięknie czyta się,że młodzież,jeśli jej szczerze zaufamy i wyedukujemy potrafi pracować na rzecz swoich poszkodowanych kolegów szkolnych.Takich jaskółek oby było więcej.Dziękuję za pozytywne informacje.... Czytaj dalej
- RE: Jak zwalczyć agresję w szkołach? - sams25, 2016-09-09, 09:35:53
- RE: Jak zwalczyć agresję w szkołach? - fatum, 2016-09-09, 12:40:26