Reklamy
Gorące wiadomości
Jak uniknąć zniechęcenia i znudzenia w pracy?
Poczucie zniechęcenia i brak inspirujących bodźców zawodowych dotyczy wielu pracujących Polaków. W badaniu Pracuj.pl, co piąty respondent przyznał, że doskwiera mu "tumiwisizm" w pracy, a co czwarty skarżył się na rutynę i zniechęcenie. Brak motywacji do pracy wpływa negatywnie na jej efekty, a tym samym na rozwój i poziom satysfakcji pracowników. Dlatego warto, nie tylko angażować się w swoje obowiązki i podejmować nowe wyzwania, ale także szukać zawodowych okazji.
20 proc. Polaków ma poczucie, że nie angażuje się dostatecznie w wykonywaną pracę ? wynika z raportu Pracuj.pl "Czas na zawodowe zmiany". Rutyna w obecnym miejscu pracy dotyczy 24 proc. ankietowanych. Jeszcze więcej, bo aż 36 proc. badanych, ma poczucie, że w obecnej pracy stoi w miejscu.
W przypadku osób, dla których rozwój zawodowy odgrywa ważną rolę, zniechęcenie do pracy może być wyraźnym sygnałem, że warto dokonać analizy wykonywanej pracy i zastanowić się czy spełniamy się dzięki wykonywanym obowiązkom i realizujemy nasze cele zawodowe. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co lubimy w pracy, a czego nie, co nas zniechęca, a co motywuje do działania. Spadek zaangażowania jest w dużej mierze przejawem niezadowolenia z jakiegoś aspektu naszej pracy.
Kiedy poznamy już powody popadnięcia w zniechęcenie, zacznijmy im przeciwdziałać. Skupmy się na tych aspektach naszej pracy, które napędzają nas do działania. Obserwujmy swoją pozycję w strukturze firmy, postarajmy się zrozumieć jej cele, zacznijmy śledzić poczynania doświadczonych współpracowników. Spróbujmy także przedyskutować z szefem skorygowanie profilu naszych obowiązków, aby bardziej odpowiadał naszym kompetencjom i oczekiwaniom. Wyjdźmy z inicjatywą i zaproponujmy rozwiązania. Zaangażujmy się w nowe projekty, które pozwolą rozwinąć zainteresowania i umiejętności. Wreszcie pomyślmy nad uzupełnieniem lub zaktualizowaniem naszych kompetencji zawodowych i poszerzeniem wiedzy.
W przypadku, kiedy bardzo trudno nam zmotywować się do efektywnej pracy, warto zastanowić się czy to nie odpowiedni moment na jej zmianę. Popadnięcie w rutynę może skutkować przegapieniem zawodowej szansy w innym miejscu pracy. Myśląc o zmianie nie warto czekać do ostatniego momentu, tylko stale aktualizować swoją wiedzę o ofertach pracy oraz dbać o dostęp potencjalnych pracodawców do aktualnych informacji o nas. Postawmy na regularną obserwację rynku, a tym samym oczekiwań pracodawców. W szukaniu innych możliwości zawodowych pomagają aktualne oferty dostępne na Pracuj.pl. Dzięki ich regularnemu śledzeniu i wnikliwej ocenie kryteriów zatrudnienia, będziemy mieli pewność, że nie przegapimy zawodowej szansy.
Badanie zrealizowano na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków (kwiecień 2016).
Opublikowano: 2016-06-04
Źródło: Pracuj.pl
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
Jak uniknąć zniechęcenia i znudzenia w pracy?
Autor: fatum Data: 2016-06-07, 10:34:15 OdpowiedzRegularna obserwacja rynku pracy i także regularne obserwowanie oczekiwań pracodawców to są dwie skrajne opcje.
Przeciwstawne wręcz sobie.
Szkoda,że o tym badania już nic nie mówią.... Czytaj dalej- RE: Jak uniknąć zniechęcenia i znudzenia w pracy? - korcelli, 2016-06-10, 11:52:44
- RE: Jak uniknąć zniechęcenia i znudzenia w pracy? - fatum, 2016-06-10, 14:06:18