Gorące wiadomości

"Odpowiedzialny hazard" - szkolenie z profilaktyki uzależnienia dla pracowników firm bukmacherskich i losowych

Pracownicy trzech polskich firm bukmacherskich: Fortuny, Totolotka i Milenium po raz pierwszy wspólnie wzięli udział w warsztatach poświęconych profilaktyce uzależnienia od gier hazardowych wśród graczy. Szkolenie poprowadzili wybitni eksperci europejscy: dr Thomas Nilsson i dr Bernadeta Lelonek-Kuleta.

Szkolenie, które odbyło się w dniach 18-21 kwietnia br., realizowane było przez Fundację Inspiratornia.

- Naszym celem jest promocja idei Odpowiedzialnego hazardu - mówi Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia. - Kasyna, firmy loteryjne czy bukmacherzy, realizując strategię odpowiedzialnego biznesu podejmują działania informacyjne i edukacyjne ukierunkowane na profilaktykę uzależnienia od hazardu oraz chronienia przed nim nieletnich. Zależy nam jednak aby efekt tych działań był jeszcze bardziej skuteczny i aby pracownicy posiadali jeszcze większą wiedzę.

Nawet Europejska Federacja Hazardu i Rozrywki, reprezentująca przemysł hazardowo-rozrywkowy przed Unią Europejską, uczula na te kwestie. Już w roku 2007 opublikowała ona przełomowy dokument mówiący o odpowiedzialności firm hazardowych wobec klientów.

Badania na świecie dowodzą, że większość osób, które grają w gry losowe, to gracze rekreacyjni traktujący grę jako jedną z wielu rozrywek - przeznaczają na nią określoną kwotę i umieją zakończyć grę w bezpiecznym dla siebie momencie. Jednak od 0,5 do 5 procent graczy na świecie to osoby uprawiające hazard patologiczny lub problemowy.

- Profilaktyka i edukacja, dzięki którym gracz będzie świadomy, jakie symptomy mogą sygnalizować to, że hazard przestaje być dla niego tylko rozrywką, pomogą mu szybciej zwrócić się o pomoc (np. do terapeuty) lub zaprzestać gry - mówi Ruszpel. - Wiedzę na ten temat powinni mieć jednak przede wszystkim pracownicy firm hazardowych, ponieważ mają bezpośredni kontakt z klientem. To oni bowiem najczęściej jako pierwsi mogą zauważyć problem i zareagować.

W Polsce część z firm oferujących gry losowe już od kilku lat szkoli swoich pracowników oraz prowadzi działania informacyjne wobec graczy. Są to m.in.: Totalizator Sportowy, Casinos Poland i Totolotek. Jednak ta dobra praktyka nie jest jeszcze w naszym kraju powszechnym standardem.

- Tym bardziej cieszy fakt, że trzy legalnie działające w Polsce firmy bukmacherskie: Fortuna, Millenium i Totolotek, zechciały zrealizować z nami projekt. Jeszcze przed szkoleniem, każdy z operatorów podkreślił, że profilaktyka i działania mające na celu ochronę gracza przed uzależnieniem, są dla niego najważniejsze. Mamy nadzieję, że inne firmy pójdą za ich przykładem. Takie działania powinny być częścią strategii społecznej odpowiedzialności biznesu każdej z firm oferujących gry losowe i zakłady wzajemne w Polsce - dodaje Ruszpel.

Opublikowano: 2016-04-22

Źródło: Fundacja Inspiratornia


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz