Gorące wiadomości

Sejm odrzucił wniosek miliona osób o referendum w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków

Parlamentarzyści rządzącej koalicji PO i PSL zadecydowali, że referendum, w którym obywatele mieli zdecydować między innymi o wieku, w którym dzieci zostają posłane do szkoły, nie odbędzie się. Stosunkiem głosów 222-232 obywaleska inicjatywa małżeństwa Elbanowskich przepadła, choć prawie milion osób podpisało się pod wnioskiem o referendum w tej sprawie.

Przed głosowaniem z mównicy sejmowej mówił były minister kultury, Kazimierz Michał Ujazdowski z Prawa i Sprawiedliwości:


    Mamy inicjatywę ludzi bezinteresownych, którzy działają na rzecz praw rodziców, dobra dziecka i dobra polskiej szkoły. Wyrażę uczucia wielu, gdy podziękuję małżeństwu Elbanowskim. Ale jest też ważniejszy aspekt - aspekt obywatelski. Jak traktowany jest obywatel w Polsce? Czy ma prawo korzystać z konstytucyjnych uprawnień czy ma być postawiony do kąta i słuchać władzy? Wasze działania to wrogość wobec opinii publicznej, która się nigdy w Polsce nie udawała. (...) Chcę zadać pytanie premierowi Tuskowi i Piechocińskiemu: jeżeli w takiej sprawie nie jest możliwe referendum, to w jakich sprawach na to pozwolicie?

Po pytaniach i pretensjach opozycji głos zabrał premier Donald Tusk, oznajmiając, że wątpliwości polityków głosujących za referendum są nieuzasadnione:

    Wydaje mi się rzeczą istotną, żebyśmy na tej sali starali się mówić i o samej inicjatywie referendalnej, o argumentach, które się pojawiają w tej dyskusji, o dzieciach, z szacunkiem i bez zbędnych emocji. Kiedy słyszę z ust posła SLD satysfakcję, że kwestia referendum i sześciolatków to sposób na rozkręcenie koalicji, to ręce opadają. Możemy się spierać, możemy debatować, w jaki sposób zapewnić optymalną edukację i opiekę naszym dzieciom i wnukom w szkole

Premier przekonywał, że w niektórych krajach obligatoryjną edukację zaczynają czterolatki i nigdy nie będzie pewności, że szkoły działają idealnie i bez zarzutu. Premier dodawał, że zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy pójścia sześciolatków do szkół powinni razem zwalczać przeszkody i trudności.

Ujazdowski zaapelował następnie, by pozwolić na zabranie głosu Tomaszowi Elbanowskiemu, który jest na sali. Wniosek ten nie zyskał aprobaty marszałek Kopacz.

Zgodnie z zapowiedzią, za zorganizowaniem referendum zagłosowali dwaj posłowie PSL - Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski. Najprawdopodobniej czekają ich za to konsekwencje dyscyplinarne ze strony ich partii.

W trakcie głosowania w Sejmie pojawił się transparent: "Dzieci i rodzice głosu nie mają?" Po podaniu wyników głosowania na sali pojawiły się okrzyki "Hańba".

Opublikowano: 2013-11-08

Źródło: Stefczyk.info


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz