Reklamy
Gorące wiadomości
Dzień Mózgu w SWPS w Warszawie
Chcesz zobaczyć elektryczne fale swojego mózgu i jego trójwymiarowe skany wykonane za pomocą rezonansu magnetycznego? A może wolisz poznać fakty i mity o wykrywaczu kłamstw oraz przetestować swoją zdolność do zachowania zimnej krwi? Przyjdź na Dzień Mózgu w SWPS. Poznaj świat neuronauki.
W ramach Światowego Tygodnia Mózgu Studenckie Koło Neuronauki SWPS już po raz ósmy organizuje całodniową imprezę poświęconą zgłębianiu wiedzy o mózgu, a także poznaniu warsztatu pracy neurokognitywisty. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 16 marca od godz. 10 w wydziałach SWPS w Warszawie (ul. Chodakowska 19/31), Sopocie (ul. Polna 16/20) oraz we Wrocławiu (ul. Ostrowskiego 30).
- "Dzień Mózgu jest niepowtarzalną okazją by w ciekawy i przystępny sposób zapoznać się ze światem neuronauki, który pełen jest najnowszych doniesień na temat tego jak funkcjonuje mózg i układ nerwowy człowieka, zarówno z perspektywy psychologii, jak i neurobiologii" - mówi Aleksandra Kołodziej, studentka neurokognitywistyki SWPS, jedna z organizatorek wydarzenia.
W ramach warszawskich obchodów Dnia Mózgu zaplanowano prelekcje specjalistów, którzy opowiedzą o tym, jak geny i czynniki środowiskowe wpływają na powstawanie zaburzeń psychicznych (dr Wojciech Dragan), jak powstają świadome doświadczenia w naszym mózgu (prof. Andrzej Wróbel), jak starzeje się mózg i w jaki sposób dbać o jego sprawność (mgr Anna Wieczorek i dr Mateusz Gola). Na jednym z wykładów będzie można się również dowiedzieć o udziale polskich naukowców w największym na świecie projekcie badania ludzkiego mózgu - Human Brain Project (dr hab. Piotr Bogorodzki).
- "Wykłady mają charakter otwarty, więc jest to możliwość by spotkać się z wybitnymi specjalistami z dziedziny neurobiologii, neuropsychologii czy neuropsychiatrii i zapytać ich o to, co nas interesuje" - mówi Aleksandra Kołodziej.
Między prelekcjami odbędą się specjalne pokazy i warsztaty, na których będzie okazja m.in. zrelaksować się przy pomocy biofeedbacku, przetestować swoją zdolność do zachowania zimnej krwi za pomocą wykrywacza kłamstw, zobaczyć elektryczne fale swojego mózgu czy zagrać w Neurogrę i poćwiczyć sprawność swojego mózgu. Co istotne, każdy z uczestników otrzyma darmowy dostęp do gry na jeden miesiąc.
Uczestnicy Dnia Mózgu w Sopocie będą mogli wziąć udział w eksperymencie Ganzfelda dotyczącym deprywacji sensorycznej i przekonać się, jak można wpaść w sidła własnego umysłu. Poszukają także odpowiedzi na pytania, czy uzależnienie jest chorobą mózgu, czy tylko przejawem słabej woli oraz na czym polega zjawisko "głodu". Przyjrzą się też bliżej naszym snom i melodiom, które dręczą nasz umysł.
Głównymi tematami Dnia Mózgu we Wrocławiu będzie: wielowymiarowość doświadczania bólu, okołodobowy zegar mózgu, a także kształtowanie umysłowości przy zaburzeniach, uszkodzeniach lub nietypowej budowie tego organu.
- "Wielu obecnych studentów przyznało, że Dzień Mózgu był jednym z powodów dla których później zdecydowali się na studia na kierunku neurokognitywistyka. Impreza ta zachęciła ich do dalszej przygody z neuronauką i odkrywania tajemnic mózgu" - podsumowuje Kołodziej.
Wstęp na imprezy jest wolny. Więcej informacji, a także programy obchodów, znajdują się na stronie swps.pl w zakładce aktualności.
Opublikowano: 2013-03-04
Źródło: Centrum Prasowe SWPS
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz