Gorące wiadomości

Metamfetamina zmienia strukturę mózgu

U osób nielegalnie przyjmujących pobudzającą metamfetaminę niekorzystnie zmienia się struktura mózgu - informuje "American Journal of Psychiatry".
Należąca do pochodnych amfetaminy metamfetamina (zwana zależnie od postaci na przykład "ice", "crystal" czy "speed") bywa zażywana nielegalnie. Daje chwilowy przypływ energii, ułatwia obywanie się bez snu i obniża apetyt, co kusi kierowców czy studentów. Jest palona, wstrzykiwana lub wciągana nosem, by uzyskać pobudzenie. Z czasem jej "atrakcyjne" działanie staje się coraz słabsze i potrzeba wciąż większych porcji, natomiast szkodliwe efekty uboczne narastają. Komórki nerwowe obumierają. Pojawiają się urojenia, agresja i skłonność do przemocy. Niektórzy nałogowcy trzęsą się w sposób przypominający chorobę Parkinsona.

Naukowcy z University of California w San Diego zbadali za pomocą rezonansu magnetycznego funkcjonowanie mózgów 103 osób, z których część była uzależniona od metamfetaminy. Okazało się, że nałogowcy potrzebowali większych niż normalnie obszarów mózgu do skupienia uwagi, wywołania motywacji czy do kontroli ruchów.

Jeszcze gorzej wyglądały wyniki tych narkomanów, którzy zarazili się HIV. Wirus HIV atakuje obszary mózgu odpowiedzialne za myślenie, pamięć i uczenie się - korę czołową, zwoje podstawy mózgu i hipokamp.

W codziennym życiu gorsze działanie uszkodzonych obszarów mózgu utrudnia na przykład prowadzenie pojazdów czy posługiwanie się pieniędzmi.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz