Reklamy
Gorące wiadomości
Zmiany w przepisach dotyczących opieki psychiatrycznej
Pacjenci psychiatryczni są leczeni nieodpłatnie i za zgodą chorego zgodnie z obowiązującą od 13 sierpnia nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. nr 141, poz. 1183).
Przepis ten dotyczy wszystkich zakładów opieki zdrowotnej niezależnie od ich organu założycielskiego i jego statusu prawnego. Wszystkie placówki psychiatryczne zawierają umowę z NFZ o udzielaniu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Nowela na nowo reguluje zasady przyjmowania chorych do tego typu szpitali. W dalszym ciągu pacjenci przyjmowani są za ich pisemną zgodą na podstawie skierowania. Jeżeli chory jest niezdolny do wyrażenia zgody, może być hospitalizowany za zgodą sądu opiekuńczego. W nagłych przypadkach możliwe jest przyjęcie do szpitala bez skierowania i bez decyzji sądu. Wówczas lekarz przyjmujący pacjenta ma obowiązek zasięgnąć pisemnej opinii innego lekarza - w miarę możliwości psychiatry lub psychologa, a kierownik szpitala psychiatrycznego - zawiadomić niezwłocznie sąd opiekuńczy.
Nowelizacja uzupełnia przepisy dotyczące stosowania wobec pacjentów przymusu bezpośredniego, polegającego na przytrzymywaniu, przymusowym podaniu leków, unieruchomieniu lub izolacji. Umożliwia także zastosowanie przymusu wobec pacjentów, którzy zakłócają lub uniemożliwiają funkcjonowanie oddziału. O zastosowaniu przymusu decyduje lekarz, który określa rodzaj zastosowanego środka oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie. Pod nieobecność lekarza decyzję podejmuje i sprawuje nadzór pielęgniarka, która ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić lekarza. Każdy przypadek zastosowania przymusu bezpośredniego należy odnotować w dokumentacji medycznej.
Przepisy o rzeczniku praw pacjenta szpitala psychiatrycznego zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2006 r.
Źródło: Kurier MP
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz