Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
  • Czy warto studiować psychologię?

    Autor: NinaNina   Data: 2021-10-10, 12:39:35               Odpowiedz

    Witajcie,

    mam pytanie do osób które pracuja jako psycholog.

    Pytanie przedstawię poprzez mały eksperyment myślowy.

    Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się w korytarzu w poczekalni. Przed Wami znajduje się kilkoro drzwi, które są wejściami do gabinetów różnych usługodawców. W każdym z pokojów możecie spędzić dokładnie 45 minut. Wchodzicie do pierwszego z nich - znajduje się tam gabinet fryzjerski. Fryzjer oferuje Wam umycie i strzyżenie włosów. Stwierdzacie, że to super sprawa. Spędzacie 45 min i wychodzicie z fajną fryzurą. Zakładam, że efekt ten utrzymuje się do 2 miesięcy (podobno tyle rośnie niektórym osobom 1 cm włosów). Następnie wchodzicie do drugiego z pokojów - znajduje się tam stomatolog. Dokonuje przeglądu Waszego uzębienia i proponuje jedną z dwóch opcji: usuwanie kamienia nazębnego (jeśli go macie) lub kompletne leczenie niewielkiej próchnicy w konkretnym zębie. Spędzacie tam 45 minut i wychodzicie z lepszym stanem Waszego uzębienia. Zakładamy, że efekt ten utrzymuje się co najmniej 2 miesiące (jak nie dłużej).

    Wreszcie przychodzi czas na trzeci pokój. Znajduje się tam psycholog. Klient (czyli Wy) wchodzicie tam i........? No właśnie, i co się tam odbywa? Tutaj moja wyobraźnia mnie zawodzi. Zauważcie, że każdy z poprzednich usługodawców miał do zaoferowania konkretną ofertę. Jej wykonanie mieściło się w 45 minutach. Klient wyszedł od fryzjera z ostrzyżonymi włosami, a od stomatologa z wyleczonym zębem. Efekt tych usług będzie się utrzymywał przez co najmniej 2 miesiące. Usługodawcy ci wprowadzili więc w życie klienta pozytywną zmianę, która jest mierzalna, widzialna i trwała w czasie. A co z psychologiem, czy może on zaproponować coś co "zmieści się" w założonych kryteriach (45 minut, konkretna usługa, pozytywna zmiana, efekt utrzymujący się co najmniej 2 miesiące)? Moje pytanie wynika stąd, że zastanawiam się nad wyborem kierunku studiów i myślałam m.in. o psychologii. Chciałabym jednak jako psycholog móc zaoferować klientom konkretną usługę. Czy bycie psychologiem, posiadanie kompetencji (umiejętności) z tego zakresu coś takiego umożliwia? Jestem osobą bardzo praktyczną i czułabym się niesłychanie dziwnie, gdybym nie mogła nic takiego zaoferować. Wasze odpowiedzi mogą mi w pewnym stopniu specyzdować czy w ogóle nadaję się na ten kierunek, czy lepiej dać sobie z nim spokój.



    • RE: Czy warto studiować psychologię?

      Autor: APatia   Data: 2021-10-11, 00:01:21               Odpowiedz

      Wszystko zależy od tego jakim będziesz psychologiem. Zakładasz z góry, że wchodząc do fryzjera wyjdziesz z fajną fryzurą. Ja trafiłam kiedyś na takiego, któremu grosza złamanego bym nie dała za strzyżenie. To samo tyczy się stomatologa. Nie masz pewności, że nie schrzanił roboty. Ale wracając do tego co czeka klienta u psychologa...
      No czeka go rozmowa głównie. A dla niektórych ludzi możliwość wygadania się przez 45 min bez słuchania krytyki to coś bezcennego.
      Ja wychodząc od psychologa czułam się jakbym zrzuciła ciężar, który zgniatał mnie od kilku miesięcy.
      Idąc do psychologa szukasz źródła swoich problemów. Gdy je znajdziesz jesteś w stanie problem rozwiązać. A w dzisiejszych czasach spokój psychiczny to naprawdę dużo.



      • RE: Czy warto studiować psychologię?

        Autor: NinaNina   Data: 2021-10-12, 16:26:23               Odpowiedz

        Witaj :-)

        dziękuję za odpowiedź. Poczytałam trochę o psychologii, posłuchałam paru podcastów i stwierdziłam, że to jednak nie dla mnie. Będę zdawać na medycynę, bo jednak lubię konkrety i mierzalne efekty. W psychologi to jest takie wszytsko rozwodnione i czasami chyba też mało naukowe...Ale to pewnie tylko moje odczucie

        Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę



        • RE: Czy warto studiować psychologię?

          Autor: znajoma   Data: 2021-10-13, 11:38:32               Odpowiedz

          A te mierzalne efekty po medycynie, to jak rozumiesz?
          Wchodzę do Ciebie do gabinetu i po 45 minutach wychodzę wyleczona? Marzę o takim lekarzu, więc studiuj albo też zostań fryzjerką.



        • RE: Czy warto studiować psychologię?

          Autor: APatia   Data: 2021-10-13, 22:10:50               Odpowiedz

          W dzisiejszych czasach jak wychodzisz od lekarza kierujesz się prosto do psychologa, bo przy tej służbie zdrowia to można się nerwicy nabawić ;p