Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
 • Uczucie obcości

  Autor: Trafal   Data: 2020-03-26, 02:11:31               Odpowiedz

  Witam forumowicze, postanowiłem założyć wątek po wielu miesiącach rozmyśleń nad wszystkim, może ktoś też tak ma i chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami. A więc przejdźmy do tematu przewodniego.

  Mam 20 lat, jestem studentem i chyba mam problem. Chociaż ciężko jest mi to nazwać problemem, ponieważ wydaje mi się to naturalne. Ogólnie jestem duszą towarzystwa, jestem lubiany, mam bardzo dużo znajomych, odnajduję się w kazdym towarzystwie, pracy, ale problem leży głebiej.

  Mianowicie, od zawsze drzemie we mnie uczucie, że jestem tutaj wbrew swojej decyzji. Odczuwam coś takiego jakbym pojawił się na świecie bez konkretnego celu, jakbym już był tu wiele razy i pojawił się kolejny raz pomimo niechęci (nie wierzę w reinkarnację, uprzedzając wątpliwości). Nie potrafię zrozumieć obecnego systemu społeczeństwa, tego że każdy jest taki sam, tak samo się zachowuje, tak samo wygląda, tak samo jest manipulowany i żyje w dziwnym systemie. Sam chciałbym żyć poza systemem bez żadnych ograniczeń, chciałbym aby manipulacja z wyższego rzedu piramidy społeczeństwa zniknęła. Nie potrafię także zrozumieć sensu zycia, po co tu jesteśmy i co jest jego celem. Nie odczuwam wartosci rzeczy materialnych, takich jak pieniądze, jest mi to obojętne czy coś mam czy nie, dla mnie to tylko materia. Nie potrafię odnaleźć siebie i określić kim tak na prawdę jestem. Nie rozumiem czym jest "normalność", czym i dlaczego są "ograniczenia". Mam uczucie, że cały swiat jest fikcją a ludzie wytworem wyobraźni, że świadomość ludzi nie istnieje. Nie rozumiem dlaczego ludzie wierzą w bóstwa.

  Mógłbym dalej wypisywać bez końca, ale nie o to tutaj chodzi. Jak nazwalibyście to co wyżej opisałem? Jest tu ktoś z podobnym podejściem?

  Pozdrawiam!  • RE: Uczucie obcości

   Autor: znajoma   Data: 2020-03-26, 11:36:20               Odpowiedz

   Co studiujesz? Pytam, bo chciałabym zorientować się, czy opisujesz "swój problem", czy też mamy za Ciebie odrobić pracę domową.  • RE: Uczucie obcości

   Autor: Visvitalis   Data: 2020-03-28, 09:21:27               Odpowiedz

   Bardzo mnie poruszył Twój wpis. Podziwiam jak dobrze udało Ci się oddać naturę problemu.
   Ja też dużo myślę o sensie życia nie w znaczeniu jego biologicznego wymiaru ale raczej tego jak jest ono dla nas zaprojektowane. Niepokoi mnie to jak wiele aksjomatów codzinności, paradygmatów nawet w naukach społecznych będzie za 200 czy 300 lat traktowane jako kontaminacja wszystkich dziedzin myślenia przez społeczną presję wywieraną na jednostkę.
   Jeśli mogę Ci coś polecić to wiele audycji i artykułów Tomasza Stawiszyńskiego idzie pod prąd tym oczywistym oczywistościom świata w którym żyjemy. Polecam też książkę "Czyje jest nasze życie".

   Ciekawie piszesz o kwestii normy społecznej. Ostatnio rozmawiam o tym sporo ze znajomymi psychologami psychoterapeutami i prawdę mówiąc nie raz czuję że walę głową w mur niezrozumienia i bezrefleksyjności. Jest taka scena w filmie "Wyspa" gdy jeden z bohaterów w końcu zadaje pytanie o to, dokąd idą te rurki w które dzień w dzień wstrzykuje witaminy. Do tej pory robił to nie tylko dla tego że mu kazano ale dlatego, że powiedziano mu że to ważne i potrzebne, a on to zinternalizował.