Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
 • Nie potrafię określić swojego charakteru

  Autor: XKumaX   Data: 2020-02-09, 21:15:17               Odpowiedz

  No więc mój problem może wydawać się błahy, ale jednak jest to rzecz, która w pewien sposób mnie martwi, a nie mam z kim na ten temat porozmawiać. Mianowicie mam 20 lat i nie jestem w stanie powiedzieć nic na temat swojej osobowości. Testy psychologiczne w zupełności na mnie nie działają,jako że za każdym razem wybieram inne odpowiedzi w rezultacie otrzymując różne wyniki. Często też idę na łatwiznę pytając ludzi z mojego otoczenia "jaka ja jestem?", "czy dana odpowiedź do mnie pasuje?". Jeśli ktoś pyta mnie o opisanie swojego charakteru nie mam bladego pojęcia co powiedzieć. Osoby z mojego otoczenia też opisują mnie inaczej w wyniku czego mam jeszcze większy mętlik w głowie. Wiadomo, każdy nosi swego rodzaju "maski". Są one różne w zależności od sytuacji, ale ja już nie wiem co jest maską, a co moją prawdziwą twarzą. Przez to też mam trudności ze znalezieniem sobie partnera czy choćby kolegi/przyjaciela. Bliższe kontakty z ludźmi są dla mnie męczące. Nie umiem się otworzyć na kogoś jeśli sama nie wiem kim tak naprawdę jestem. Wcześniej żeby w miarę żyć normalnie grzecznie przytakiwałam i mówiłam to co inni chcieli usłyszeć. Teraz wyszło mi to bokiem. Odrzuciłam wszystkich dookoła mnie i zatapiam smutki w papierkowej robocie byleby tylko o tym nie myśleć.  • RE: Nie potrafię określić swojego charakteru

   Autor: znajoma   Data: 2020-02-14, 11:28:57               Odpowiedz

   ...Jeśli ktoś pyta mnie o opisanie swojego charakteru nie mam bladego pojęcia co powiedzieć...

   I nie mów nic, bo Twój charakter to Twoja sprawa, nie musisz tłumaczyć się.Przy bliższym poznaniu ludzie sami będą mogli coś o Tobie powiedzieć.  • RE: Nie potrafię określić swojego charakteru

   Autor: APatia   Data: 2020-02-14, 22:58:31               Odpowiedz

   "Jeśli ktoś pyta mnie o opisanie swojego charakteru nie mam bladego pojęcia co powiedzieć. "

   Serio? Ktoś pyta cię o takie rzeczy?

   "Przez to też mam trudności ze znalezieniem sobie partnera czy choćby kolegi/przyjaciela. Bliższe kontakty z ludźmi są dla mnie męczące. Nie umiem się otworzyć na kogoś jeśli sama nie wiem kim tak naprawdę jestem."

   Nie wydaje mi się żeby to był powód. Wg ciebie ludzie znajdują partnerów i przyjaciół bo wiedzą jaki mają charakter? Ja się nad tym nie zastanawiałam. Po prostu rozmawiam z ludźmi, mam swoje zdanie na różne tematy, wiem co lubię a czego nie i tyle.

   "Wcześniej żeby w miarę żyć normalnie grzecznie przytakiwałam i mówiłam to co inni chcieli usłyszeć"

   I to jest twój problem. Nie masz własnego zdania. Albo brak ci odwagi żeby wyrażać swoje poglądy. Zmień to, bądź sobą. Przecież jak ktoś ci powie żebyś nas*ała na wycieraczkę u sąsiada to tego nie zrobisz? Jak ktoś mówi: lubię U2, to ty mówisz, że też lubisz mimo że tak nie jest? W taki sposób zgromadzisz w swoim otoczeniu ludzi, którzy tak naprawdę mają inne zainteresowania i poglądy niż ty.  • RE: Nie potrafię określić swojego charakteru

   Autor: Visvitalis   Data: 2020-02-16, 12:04:33               Odpowiedz

   Jeśli bardzo Ci zależy, żeby opisać się jakąś etykietą spróbuj zacząć od koncepcji temperamentu Strelau'a tam są min takie dwa wymiary: aktywność i reaktywność emocjonalna. To powinno być łatwiejsze od koncepcji osobowości, bo temperament jest wrodzony, a na nim powstaje osobowość czyli charakter.
   Rozumiem, że też fajnie jest wiedzieć jakim się jest. Myślę że najłatwiej przyjrzeć się temu co się robi w wolnym czasie, ilu się ma znajomych, jakie hobby, jakie filmy się ogląda i na tej podstawie łatwiej się zorientować w swoim charakterze niż na podstawie kwestionariuszy samoopisowych. Jak już np zapiszesz sobie że np wolisz spotykać się z jedną osobą a nie z grupą (lub odwrotnie) popytaj innych o to jak oni mają. Wtedy może trochę lepiej poczujesz siebie.
   Jednak muszę się przyłączyć do wcześniejszego głosu i również powiedzieć, że rozumowanie "nie wiem kim jestem, dlatego nie umiem tego czy tamtego" wydaje się nieuprawnionym wnioskowaniem. Czy możesz to rozwinąć?