Forum dyskusyjne

Lance'a Dodesa metoda na wszystkie uzależnienia

Autor: Finn01   Data: 2019-08-07, 09:30:13               

Serdecznie witam użytkowników forum na moim wątku.

Chciałbym przedstawić Wam i poddać pod dyskusję metodę radzenie sobie ze wszystkimi rodzajami uzależnień.

Metodę tę rozwijał Lance Dodes, amerykański emerytowany psychiatra z Harvard Medical School. Jego podejście jest najbardziej ludzkie i oparte na solidnej humanistycznej psychologii.

(Druga książka podana w bibliografii, Breaking Addiction jest po angielsku i nie została jeszcze przetłumaczona i wydana w Polsce, ale serdecznie polecam dla wszystkich, bo może pomóc w samodzielnym radzeniu sobie z problemem uzależnień, wszystkich uzależnień.)

Lance Dodes nie traktuje uzależnienia jako moralnego skrzywienia, chronicznej choroby mózgu czy jako wyboru osoby uzależnionej, bo uzależnienie jest poza kontrolą wolnej woli i wynikiem nieświadomych procesów, a podkreśla to, że akty nałogowe to objawy problemów emocjonalnych, z którymi zmaga się osoba uzależniona. W swoich artykułach całkowicie neguje koncepcję chorobową, oddziela również uzależnienie fizyczne od substancji od uzależnienia psychologicznego, podkreśla, że osoby uzależnione bardzo łatwo zamieniają jedno uzależnienie na drugie.

Dodes twierdzi, że funkcją uzależnienia jest próba odwrócenia stanu beznadziei (stanu braku kontroli nad własnymi działaniami), w której znalazła się osoba uzależniona.

Stan ten jest poprzedzony narcystycznym gniewem spowodowanym ranie zadanej osobie uzależnionej, a sam akt nałogowy to przeniesienie emocji na substancje, gdy czynność dla zaspokojenia codziennych potrzeb osoby uzależnionej nie jest możliwa do zrealizowania wprost.

Gdybyśmy swoje codziennie potrzeby rozwiązywali wprost nie było by zjawiska uzależnienia.

Polecam więcej na ten temat w książkach i artykułach naukowych Dodesa.

1. The Heart of Addiction. A new Approach to Understanding and Managing Alcoholism and Other Addictive Behaviors

2. Breaking Addiction. A 7-Step Handbook for Ending Any Addiction

3. Addiction as a psychological symptom

W następnym wpisie podam tłumaczenie jednego artykułu Dodesa o szczegółach jego metody.

Serdecznie pozdrawiam. Życzę wytrwałości w radzeniu sobie z codziennymi problemami.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku